Żeliwo – do czego jest obecnie przeważnie stosowane i czym zajmują się profesjonalne odlewnie żeliwa?

Dzisiejszy człowiek otrzymał do dyspozycji bogaty wachlarz nowoczesnych tworzyw, pozwalających na produkowanie narzędzi lub urządzeń niezbędnych w codziennym życiu.

Odlewnia żeliwa
Autor: OKFoundryCompany
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z najchętniej wykorzystywanych tworzyw jest rzecz jasna żeliwo. Żeliwo produkuje się na skutek połączenia żelaza i węgla. Jedną z jego podstawowych zalet jest szczególna trwałość. Produkty wykonane z żeliwa przez lata zachowują doskonały stan, tym samym cechują się bardzo dużą popularnością. Jednocześnie jednak żeliwo jest dosyć ciężkie, toteż najczęściej produkowane są z niego przedmioty o relatywnie niewielkich rozmiarach.Ponadto, żeliwo cechuje się odpornością na działanie procesów korozyjnych. Oznacza to, że produkty żeliwne nie zostaną przedwcześnie zniszczone przez rdzę. Nawet kiedy na ich powierzchni rdza ostatecznie się pojawi, można ją naprawdę prosto zlikwidować. Nie należy się w związku z tym dziwić, że żadna odlewnia żeliwa nie narzeka na brak zamówień. Jakie wyroby zazwyczaj obecnie produkuje tego rodzaju odlewnia?

Największym zainteresowaniem na rynku odznaczają się żeliwne garnki oraz patelnie, które pozwalają na wygodne przyrządzanie posiłków. Dla miłośników gotowania na świeżym powietrzu doskonałym rozwiązaniem są kociołki żeliwne, które należy zawiesić nad paleniskiem. Kociołki mogą stać się alternatywą dla lubianego w Polsce grilla. Umożliwiają przyrządzanie różnego rodzaju smacznych dań jednogarnkowych, takich jak bigos. Dno kociołka można dla bezpieczeństwa ochronić liśćmi kapusty, dzięki czemu uniknie się przypalenia jedzenia.
Odlewnia
Sam proces odlewania żeliwa jest dość łatwy - więcej tutaj. Materiał kształtowany jest w specjalnych formach. Później, wykonany tym sposobem produkt jest szlifowany do momentu aż jego powierzchnia staje się całkiem gładka. Zasadniczo mechanizm funkcjonowania odlewni nie zmienił się znacząco w ostatnim okresie i nadal jest bardzo prosty.

Żeliwo, poza akcesoriami wykorzystywanymi w kuchniach, idealnie nadaje się też do produkcji elementów potrzebnych w motoryzacji. W dodatku, z żeliwa wykonywane są też najwyższej jakości piece. Na rynku proponowane są różne rodzaje żeliwa, chociażby żeliwo szare, stopowe lub białe.