Cięcie – innowacyjne technologie obróbki materiałów

W związku z bezustannie rosnącymi wymogami klientów, które mają związek z jakością oferowanych produktów, zauważa się olbrzymi rozwój techniki oraz technologii. Sytuacja ta odnosi się do wielu gałęzi przemysłu, począwszy od budownictwa, skończywszy na obróbce metalu.

Obróbka metalu

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Obróbka metalu w przypadku cięcia lub wycinania przeszła duże zmiany. Spora część dzisiejszych maszyn posiada sterowniki CNC. Dlatego jeśli poszukujemy partnera – producent stali kwasoodpornej, który ma zrealizować nasze wymagania, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnych przedsiębiorstw, które oferują swym klientom rozwiązania specjalistyczne w zakresie obróbki blach.

Najbardziej popularną metodą precyzyjnego cięcia blach oraz profili jest cięcie laserem. Pozwala na właściwe cięcie blach które mają zastosowanie podczas stawiania np. hal produkcyjnych i innych gałęziach przemysłu. Cięcie laserem http://www.bth.pl/pl.wycinanie_laserowe_ciecie_laserem.htmlróbki mogą być przekazane do dalszej przeróbki.

Dziś technologia cięcia laserowego nie ma sobie równej pod względem dokładności oraz efektywności. Uwzględniając współczynnik ceny oraz jakości procesu, ciecie laserowe wypada nadzwyczaj dobrze w stosunku do innych metod cięcia blach, takich jak np. cięcie wodą. Chociaż jest to metoda stosunkowo nowa, cieszy się wielkim powodzeniem z racji swej precyzji oraz wysokich prędkości cięcia.
Nie ma to jednak wpływu na fakt, że cięcie strumieniem wody to cały czas metoda cięcia stali. I chociaż woda to ciecz,http://www.bth.pl/pl.wycinanie_wodne.html skutecznością cięcia – zastosowana pod wysokim ciśnieniem może przeciąć każdy materiał.

Cięcie wodą jest technologią „zimną”, czyli nie występuje tutaj strefa wpływu ciepła, jak w przypadku cięcia laserem. Zatem znajduje zastosowanie tam, gdzie zakazane jest zbytnie nagrzewanie materiału, np. ze względu na możliwość rozhartowania.

Jest to również technologia cicha i bezpyłowa – bezpieczna dla środowiska naturalnego. Zastosowanie technologii cięcia jak widzimy jest uzależniony od różnych czynników.