Ciekawe schody – element użyteczny i designerski

Schody to stała część wielu domów. Dobrze wiemy, po co się je buduje. Jednak nie każdy wie, jak fantazyjne mogą przybierać formy. Schody to element budynku lub ukształtowania terenu, który czyni możliwym procesy komunikacyjne pomiędzy różnymi poziomami

.

dom - zbliżenie

Autor: Karen Eliot
Źródło: http://www.flickr.com
Schody znane są od zamierzchłych czasów. W starożytności i średniowieczu miały one znaczenie czysto utylitarne. Jedynie stopnie zewnętrzne, wykonane z kamienia, mimo nieskomplikowanej formy były zdobiącym elementem architektonicznym, który podkreślał znaczenie obiektu – w taki sposób zdobiono schody które wiodły do świątyni lub kościoła jak również zamków itp. Produkcją schodów zajmuje się również kowalstwo artystyczne. Dopiero w dobie renesansu rozpoczęto stosować bardziej dekoracyjne formy schodów – (link do wpisu). Poza schodów reprezentacyjnych umieszczane w pałacach, bibliotekach, obiektach o funkcji kulturalnej czy zwykłych domach wykorzystywano także ciasne, prawie nieoświetlone, niewygodne schody (sprawdź schody z granitu) przeznaczone dla służby. Współcześnie na szczęście osiągalne są na naszym rynku każdego rodzaju schody, które z pewnością zadowolą gusta nawet najbardziej wybrednych klientów.

Odwiedzając markety budowlane można zakupić przykładowo schody kręcone (pod tym adresem szybko zdobędziesz podpowiedź). Doskonale sprawdzą one w niewielkich przestrzeniach, ponieważ zajmą niewiele miejsca. Dostępne są w wielu różnych formach. Jeżeli zależy nam na produkcie najlepszej jakości opłaca się zdać na kowalstwo artystyczne – osoby, które się tym zajmują wykonają dla nas każde schody, ściśle takie, jakie chcemy mieć. Wymiary schodów regulują stosowne zapisy budowlane które zawiera rozporządzenie odnośnego ministra: jest to zapis ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w zakresie warunków technicznych, z którymi powinny być zgodne budowle oraz ich usytuowanie. Zgodnie z tymi przepisami minimalne wymagania jakie powinna realizować każda konstrukcja budowlana są zależne od przeznaczenia budynków, a co z tym związane przeznaczenia schodów: czy będą to – wejścia do piwnic, schody prowadzące na poddasza czy schody (zobacz schody wspornikowe) w budynkach użytku publicznego. Zapewniamy, iż wszystkie schody także schody kręcone, proponowane za pomocą witryny internetowej tworzone są z troską o jak najbardziej dokładne respektowanie wszelkich norm budownictwa, jakie się z nimi wiążą.