Co najbardziej korzystnie wykorzystywać do chłodnicy? O jakich kwestiach powinniśmy pamiętać? Jakiego typu preparat jest najlepszy?

Może dla wielu z nas to będzie istna ciekawostka, ale najbardziej odpowiednim płynem chłodniczym jest woda. Jest bardziej skuteczna od najbardziej profesjonalnych płynów chłodniczych, 10-krotnie bardziej skuteczna od olejów ponadto aż 100-krotnie lepsza od powietrza. To przy tym rozwiązanie bardzo tanie. Ma jednakże wadę, która eliminuje ją z typowej eksploatacji. Nie jest nią powstawanie korozji, chociaż z tym się może kojarzyć. Jest nią zdolność do zamarzania w temperaturach niżej niż 0 stopni Celsjusza.

Woda sama w sobie jest dość kontrowersyjnym czynnikiem chłodzącym, więc ciężko zdefiniować jednoznacznie najlepszą opinię na jej temat. Producenci najczęściej polecają wodę destylowaną. Najbardziej zwyczajna zaś woda wodociągowa posiada zbyt spore ilości wapnia, one zaś odkładają się na ściankach chłodnic, natomiast woda destylowana wpływa na szybkie korodowanie ścianek.

silnik

Autor: JOHN LLOYD
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepsza woda do chłodnic to woda uzdatniona z inhibitorami, czyli środkami przeciwkorozyjnymi. To jednak tylko teoria, bo dzisiaj nikt nie wykorzystuje czystej wody, leczdobrze o tym pamiętać, jak skorzystać się z różnorakich koncentratów. Mamy tak więc aktualnie inne standardy, przykładowo koncentrat płynu chłodniczego, trudno sobie wyobrazić chłodnicy bez tego rodzaju płynu. Tego rodzaju preparaty są właściwie przygotowane z glikolami etylenowymi oraz propylenowymi. Glikol etylenowy jest bardziej tani w produkcji, natomiast cechuje go nieznacznie wyższa temperatura wrzenia i zapłonu a także niższa lepkość. Jego temperatura zamarzania jest niższa. Do negatywów zaś należą krystalizacja w niezbyt wysokich temperaturach, mniejsza zdolność przyjmowania ciepła oraz bardziej znaczna toksyczność.

Nie wahaj się oraz przeczytaj umieszczone tu uwagi na nasz temat. To z pewnością są warte Twojego zainteresowania informacje – zwyczajnie kliknij tutaj.

Glikol propylenowy jest droższy, ale nie jest tak bardzo toksyczny, nie krystalizuje się, lecz gęstnieje razem ze spadkiem temperatury aż do pełnego braku płynięcia.

Częściej wykorzystuje się jednakowoż glikole etylenowe. Dość często płyny chłodnicze mają postać kolorowych substancji. Najczęściej spotykane to czerwone, różowe, niebieskie i zielone. Kolory oznaczają technologię produkcji, ale nie jest to reguła.

Czy przeczytane w tym miejscu informacje okazały się niebanalne? Jeżeli tak, to więcej zobaczysz w ofercie (https://www.hurtopony.pl/opony-do-samochodu/jeep/grand-cherokee), która też bez wątpienia okaże się nęcąca.

Nie można być zatem pewnym określonej technologii, jak znamy tylko kolor. Żeby bardziej dokładnie poznać, co to jest trzeba by dowiedzieć się o tym jeszcze kilku rzeczy.