Czemu balustrady stanowią tak ważny element w naszych domach, zalety użycia do nich szkła.

Balustrady pełnią ważną rolę w budynkach i obiektach. W pierwszej kolejności ich podstawowym zadaniem będzie ochrona balkonów i schodów, przez co chodząc wyżej jest się zabezpieczonym przed upadkiem. Ale oprócz tego mają także ważne znaczenie dekoracyjne, bowiem dobrze dopasowane potrafią bardzo ciekawie ozdobić bryłę obiektu. Balustrady występują w wielu różnych odmianach, z jakich najczęściej spotkać można balustrady schodowe i balkonowe. Różne są też rodzaje materiałów na nie używanych.

szklana balustrada

Autor: Vicki Burton
Źródło: http://www.flickr.com
Szkielety przeważnie robi się z drewna albo metalu, bardzo dużą popularnością cieszy się także szkło. Bardzo zróżnicowana jest również liczba oferowanych modeli i wzorów – przepiękne balustrady. Tu w rzeczywistości nie ma żadnego ograniczenia co do tego, w jaki sposób łączy się ze sobą dane elementy, tu tak naprawdę wszystko zależeć będzie od pomysłu osoby która będzie projektować ten element wyposażenia. Oczywiście niezbędnym warunkiem jest to, aby spełniały one wszystkie zasady bezpieczeństwa, przede wszystkim więc muszą być należycie solidne i wytrzymałe.

szkło w budownictwie

Autor: Newtown grafitti
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z najpopularniejszych obecnie materiałów do konstrukcji balustrad jest szkło. Oczywiście nie takie, jakie jest stosowane w zwykłych, klasycznych oknach, bo nie byłoby to zbyt bezpieczne. Do robienia balustrad stosowane jest hartowane szkło, niekiedy z wewnętrzną warstwą folii zabezpieczającej, przez co jest ono dużo bardziej wytrzymałe i odporne na mechaniczne uszkodzenia. Balustrady szklane oferowane są w wielu różnych odmianach – FHU DA-BUD. Szkło bardzo ładnie komponuje się z drewnem oraz metalem, w takim przypadku szkielet jest wykonany właśnie z tego materiału, natomiast wypełnieniem są tafle ze szkła. Inną odmianą tego typu balustrad są zrobione w całości z płyt szklanych. Przy takim rozwiązaniu przykręca się je do boków schodów czy balkonu, na górze montuje poręcz i całość będzie tworzyć solidną, mocną konstrukcję. Balustrady szklane z reguły robi się na wymiar pod konkretny budynek, więc do ich realizacji potrzebny będzie jakiś doświadczony szklarz, który przygotuje wszystkie potrzebne elementy.