Czym jest odlewnictwo oraz wyżarzanie – pożyteczne informacje

Odlewnictwo to technika, która pozwala na fabrykację wyrobów metalowych, czyli inaczej mówiąc odlewów. Wytwarzanie i robienie wyrobów metalowych polega na przyznaniu im odpowiedniego kształtu, wielkości i struktury. W związku z tym w odlewnictwie użytkuje się różne formy odlewnicze. Forma ta wypełniana jest metalem w stanie ciekłym, który po pewnym czasie tężeje. Obecnie na polskim rynku istnieje wiele firm i przedsiębiorstw, które zawodowo zajmują się odlewnictwem.

odlewnictwo

Autor: OKFoundryCompany
Źródło: http://www.flickr.com
Firmy takie nierzadko proponują też odlewnictwo. Dzięki poddaniu metali stosownym zabiegom cieplnym, można wpłynąć na metamorfozę ich struktury. Obróbkę cieplną wolno współcześnie podzielić na rozmaite typy, wyróżniamy bowiem obróbkę cieplną zwykłą, cieplno-mechaniczną lub cieplno-chemiczną. Co więcej w dzisiejszych czasach użytkuje się także obróbkę cieplno-magnetyczną. Wyżarzanie także jest pewnym zabiegiem obróbki cieplnej. Bezspornie należałoby dowiedzieć się na czym dokładnie polega wyżarzanie i w jaki sposób następuje ten zabieg.

odlewnia

A więc, wyżarzanie polega na nagrzaniu metalu do wybornej temperatury. W następnej kolejności zachodzi wygrzanie w tej temperaturze oraz ostudzenie metalu do temperatury otoczenia. Wyżarzanie wolno wykorzystywać w dzisiejszych czasach w wielu różnych celach, między innymi używa się go do modyfikowania struktury metalu, zmiany własności materiałowych lub fizycznych, a także do zmiękczania stali przed tokiem walcowania na zimno. Co więcej wyżarzanie wykorzystuje się również do wydajnego usuwania naprężeń materiałowych. Wyżarzanie zdoła być przeprowadzane na przeróżne sposoby, w zależności od tego, który cel potrzebujemy osiągnąć.

Aktualnie wyróżniamy multum rodzajów wyżarzania, w szczególności wyżarzanie odprężające, skończone, jasne, wyżarzanie płomieniem lub wyżarzanie do perfekcyjnej miękkości. Mało tego wyróżnia się również normalizowanie, rekrystalizację oraz grafityzację. Warto szczegółowiej zaznajomić się z różnorodnymi metodami wyżarzania. Biegłe i doświadczone firmy częstokroć stosują wszelkie metody wyżarzania, dzięki czemu obszar ich działania jest znacznie większy.