Dlaczego aluminium jest tak chętnie używanym metalem, które z jego rodzajów są najczęściej stosowane.

Jednym z najpopularniejszych metali używanych przez ludzi jest aluminium. Pod czystą postacią wprawdzie najlepiej się nie prezentuje, jednak całkowicie odmiennie przedstawia się to w przypadku jego stopów.

pieniądze

Autor: Marcus Balcher
Źródło: http://www.flickr.com
Dołożone w czasie procesu wytapiania i odlewania dodatki potrafią kilka razy zwiększyć wytrzymałość mechaniczną tego materiału, a dodatkowo poprawę właściwości uzyskać również można przy pomocy pewnych procesów produkcyjnych. W praktyce zależnie od składu chemicznego aluminiowe stopy można podzielić na odlewnicze i do obróbki plastycznej. Odlewnicze stopy mają dużo większy procentowy udział innych pierwiastków, jakich ilość może sięgać nawet ponad dwudziestu procent. Najczęściej stosowany w tym będzie krzem, magnez, nikiel oraz miedź.

Nie czekaj! Jeśli zainteresował Cię nasz opis, to czytaj również pielęgnacja ogrodów wrocław następne informacje na ten materiał. Przygotowaliśmy je dla Ciebie z chęcią.

Ten rodzaj stopów cechuje się niewielkim skurczem przy stygnięciu a równocześnie dobrą lejnością. Z kolei stopy obrabiane plastycznie posiadają mniej dodatków, z jakich przeważnie stosuje się miedź, magnez i mangan. Są także stopy, jakie można wykorzystywać w obu rodzajach obróbki, to znaczy i odlewaniu i obróbce plastycznej.

Aluminium, podobnie jak inne rodzaje metali, poddawać można wielu rozmaitym zabiegom i procesom, które mają za zadanie poprawę lub zmianę jego właściwości. Przykładowo aluminium anodowane przez zastosowanie nowoczesnej techniki tworzącej na powierzchni elementu pewien tlenek, ma dużo większy poziom wytrzymałości w stosunku do elementów, które takiemu zabiegowi nie zostały poddane. Przez to wytworzone w ten sposób elementy posiadają dużo lepsze parametry, a równocześnie będą także odporniejsze na czynniki zewnętrzne. Kolejnym często stosowanym przy aluminium procesem jest szczotkowanie.

Co prawda nie będzie ono dawać jakiegoś większego powiększenia wytrzymałości czy jakiś innych parametrów mechanicznych, ale znacznie wpływa na wygląd.

Kiedy uznasz, że opublikowane w tym tekście informacje są warte uwagi, przeczytaj jeszcze szczegóły w linku ubezpieczenie grupowe dla pracowników. Odnajdziesz tam równie przydatne dane.

Aluminium szczotkowane prezentuje się znacznie lepiej, niż taki sam element bezpośrednio po odlaniu, dodatkowo podczas tego zabiegu z powierzchni można usunąć różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i zanieczyszczenia.