Dlaczego niektóre modele samochodów stały się na przestrzeni lat kultowe i co wpływa na to, że mają grono oddanych miłośników?

Samochody w sumie od momentu, w którym zostały wprowadzone na światowe ulice, nie są tylko środkiem transportu. Bardzo szybko stały się częścią statusu społecznego. Początkowo, już samo posiadanie samochodu było ogromną nobilitacją. Później, kiedy na rynek wkraczały następne modele, a samochody stały się dużo tańsze, znaczenie zaczęła mieć marka i model, a w związku z tym, również cena pojazdu. Te najbardziej kultowe modele potrafiły oraz w dalszym ciągu potrafią kosztować faktycznie sporo.

logo porsche

Źródło: pixabay

Niekiedy, ich koszt jest w stanie przyprawić normalnego Kowalskiego o prawdziwy zawrót głowy. Dlaczego niektóre modele pojazdów, jak przykładowo Porsche 356 speedster zrobiły się wręcz kultowe? Złożyło się na to dużo czynników. Co najważniejsze, zazwyczaj takie samochody były wyjątkowo nowoczesne oraz oryginalne, tym samym przykuwały uwagę. Na dodatek, nie bez znaczenia są ich możliwości, przykładowo wytrzymałość, odporność na uszkodzenia bądź rozwijana prędkość. Czasem samochód (odnośnik do serwisu) zdobył miano kultowego przez wzgląd na to, że był kojarzony z uwielbianą gwiazdą filmową albo znanym filmem. Nie zawsze szybsze bicie serca wzbudzają tylko najdroższe auta. Przykładem może być chociażby maluch, a więc Fiat 126p, którego w dalszym ciągu można spotkać na krajowych ulicach. Niektórzy posiadacze takich zabytkowych samochodów są gotowi przeznaczyć rzeczywiście bardzo wysokie kwoty na ich odnowienie. Zamożne osoby niekiedy stają się kolekcjonerami zabytkowych aut. Jest to naprawdę kosztowne hobby.

samochód

Autor: Rick Flores
Źródło: http://www.flickr.com

Podsumowując, niełatwo wymienić czynniki, które oddziałują na to, że konkretne modele aut na zawsze zajmują miejsce w naszej kulturze. Najprawdopodobniej, decydują o tym względy rynkowe oraz sytuacja społeczna, w czasie w jakim model był wypuszczany na rynek. Niemniej jednak, obecnie nie brakuje wielbicieli starych samochodów, jacy czasami są także ich właścicielami. Dla niektórych osób, takie auta to źródło zarobku, jako że chętnie są one wybierane na przykład na czas ślubów, jako pojazd młodej pary albo do filmów i seriali historycznych osadzonych w konkretnym okresie.