Druk rzeczywiście nie zginął i nie zapowiada się, ażeby stało się tak w najbliższych latach

Jak właściwie prezentuje się historia druku? Jak dowodzą znawcy, historia druku jest krótka. Dlaczego? Otóż, polega ona na nanoszeniu obrazu sposobem odbicia – jak wspomnieliśmy na początku – formy drukowej na podłoże drukowe przy pomocy farby drukowej, natomiast w historii ludzkości bardzo długo nie było dostępu do takiego tworzywa, jakie byłoby odpowiednie, żeby idealnie przyjmować szybkoschnącą farbę.

druk

Autor: Michael Coté
Źródło: http://www.flickr.com
Jak jesteśmy w stanie przeczytać w historycznych źródłach, pierwszym tego typu podłożem był papier wynaleziony w Chinach (prawdopodobnie, w okolicach roku 105). To dzięki niemu druk był w stanie rozwinąć się w estampaż (technika masowego robienia odbitek z napisów wyrytych w kamieniu). Chyba pierwszym przedmiotem, który zasługuje na miano wyrobu poligraficznego była odbitka drzeworytnicza z Chin. To dopiero od tego wydarzenia możemy mówić o poligrafii, jako o wydajnym powielaniu treści, graficznych, jak i tekstowych.

Aktualnie bardzo znane są druki akcydensowe – sprawdź Drukarnię Kid. Teraz, kiedy potrzebujemy coś wydrukować, małą czy większą rzecz, szukamy drukarni w… Internecie. A to kolejny paradoks, ponieważ wielu wieszczy, iż to koniec druku, iż teraz już nastała era cyfrowa. Zobaczymy, czy tak istotnie się stanie, ale patrząc na to, co jest obecnie, warto przyznać, że druk nie ma się czego obawiać.

Definicyjnie jest to wielokrotne odbicie obrazu z formy drukowej na papier, na przykład, czyli na podłoże drukowe. Potocznie drukiem jesteśmy w stanie też określić każdą kopię, czyli, odbitkę drukową.

Zachęcamy – naciśnij tutaj odmiana sauvignon blanc i wejdź na inną naszą stronę. Tam czekają na Ciebie nowe oraz interesujące wiadomości.

No tak, trochę ten język specjalistyczny jest dziwny, lecz co najistotniejsze, druk powstaje wtedy, kiedy możemy go przenieść z formy drukowanej właśnie na papier. Poszczególne kopie też są określane drukiem. Drukiem możemy również nazwać

druk

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl

różne sposoby powielana tekstu i grafiki, i to na płaszczyźnie tradycyjnej (maszyny drukarskie), jak i sposobem nowoczesnym (metody komputerowe – drukarki, plotery). Wielu jednakże się upiera przy tym, że taki nowoczesny druk to tak naprawdę wydruk.

Czasy jednakże się zmieniają, nie można ich zatrzymać, więc od kiedy wprowadzono do drukarń druk cyfrowy i techniki komputerowe, coraz częściej przez druk można rozumieć również wydruk przeznaczony na skalę przemysłową. Cieszyć musi nas to, że mamy tak prosty dostęp do drukowania przeróżnych rzeczy. Może druk jest już dla nas czymś zwyczajnym i nie ma w tym nic odkrywczego, ponadto odchodzi on do lamusa, ponieważ nastała epoka cyfrowa. Niemniej, taka jest prawda, iż druk nigdy nie zaginie, lecz możliwe, że jego zastosowanie będzie mniejsze lub w innym wymiarze. Przykładowo pewne obszary bardziej się będą rozwijać, pozostałe zaś przeciwnie. Mogą być niepotrzebne.