Duża ilość firm, które działają na nowoczesnym rynku stanowi dla siebie wzajemną konkurencją

Konsumenci rzeczywiście często mylą poszczególne artykuły, a firmy które planują dotrzeć do nich ze swoją propozycją powinny postarać się jakoś wyróżnić. Jednym z rozwiązań jest znak towarowy. Co może nim być? Rysunek, kompilacja określonych barw, a nawet melodia. Przeznaczeniem znaku towarowego jest wyróżnienie artykułu bądź usługi. Spore znaczenie ma rejestracja znaku towarowego, jako że jest on wówczas prawnie chroniony i nie może zostać wykorzystany przez inną firmę. Na stałe zostaje przypisany do produktu, dla jakiego został zaprojektowany.

znak towarowy

Autor: Saint-Gobain Abrasives AB Sweden
Źródło: http://www.flickr.com
Naturalnie, trzeba pamiętać, że kwestia własności |znaku towarowego w znacznej mierze zależy od tego, jaki ma on charakter. Przykładowo, firma Apple, jako swój znak wybrała jabłko, artykuł występujący powszechnie, określający pewną gamę artykułów. Ochrona nie jest pełna również w przypadku takich znaków towarowych, jakie są zbieżne z nazwami geograficznymi. Poleca się w związku z tym zaprojektować taki znak praktycznie od podstaw. W takim przypadku jego ochrona będzie prezentowała najwyższy poziom. Tym samym roli znaku towarowego w Polsce nie będzie mogła pełnić na przykład flaga kraju lub herby poszczególnych województw.

Zainteresował Cię omawiany wpis? Jeśli tak, to zobacz także uwagi z serwisu, gdyż one również odnoszą się do tej kwestii.

Nie mogą to być także symbole religijne bądź takie, których charakter mógłby kogokolwiek urazić. Jakoznak towarowy nie zostanie uznane też powszechnie w społeczności występujące imię i nazwisko. Warto mieć to na względzie, kiedy będzie się ustalało własny znak towarowy (więcej info).

W jakim miejscu dokonuje się rejestracji znaku towarowego? W Urzędzie Patentowym. Zarejestrować go może zarówno przyszły właściciel, jak też jego pełnomocnik. Bez zarejestrowania znaku nie jest on prawnie – strona – chroniony, więc bez konsekwencji będą mogły go wykorzystywać inne osoby. W czasach, w których liczba firm cały czas rośnie, a konkurencja w każdej branży życia gospodarczego jest rzeczywiście bardzo duża, należy zadbać o jak najszybszą rejestrację zaprojektowanego znaku. Niemałe znaczenie ma również jego stosowne zaprojektowanie, tak by nie naruszał tych znaków, które są już opatentowane, a jednocześnie gwarantował produktom bądź usługom danej firmy wyróżnienie na tle pozostałych. Taki znak może zadecydować o przyszłości firmy, dlatego nie można go lekceważyć.