Elementy służące do sterowania innymi obwodami wykorzystywane w nowoczesnych układach zabezpieczających

Nowoczesne elektryczne instalacje mają szereg elementów które służą do sterowania pracą innych elementów. Jeśli w danym obwodzie będzie się znajdować przykładowo grzałka, silnik albo źródło światła, to być może niezbędne będzie zastosowanie styczników odpowiedniej mocy. Styczniki są elementami, które służą do włączania fragmentów układu elektrycznego za pomocą niezależnego układu sterującego.

Przewody elektryczne

Źródło: nadmorski24.pl
Typowy stycznik złożony jest z dwóch układów.

Doskonałe oferty, atrakcyjne ceny! To naprawdę jest tutaj, chodź, spójrz na ofertę, a bez dwóch zdań się nie zawiedziesz!

Pierwszym z nich jest układ sterowania, do niego podaje się sygnały sterujące wyłączaniem i włączaniem obwodu. Następnym układem jest obwód wykonawczy, do niego wpina się końcowe odbiorniki, którymi styczniki mają sterować.

Podstawową zaletą styczników to pełna izolacja obu tych układów, przy sterowaniu z reguły podaje się impulsy o niskim napięciu i mocy, na przykład z przemysłowych sterowników, a obwód na wyjściu sterować może urządzeniami korzystającymi z wysokich napięć. Tekst: styczniki elektryczne.

Czy poszukujesz na stronie lampytanie.pl czegoś bardzo zajmującego? Zapraszamy zatem do następnego artykułu. Musisz tylko kliknąć w podany link.

W stycznikach najczęściej używane są elektromagnesy, urządzenia najlepszych producentów charakteryzują się bardzo dużą trwałością, sięgającą kilku milionów przełączeń.

Inną ważną grupą elementów stosowanych w układach elektrycznych są wszelakie zabezpieczenia. O tradycyjnych bezpiecznikach odcinających prąd w przypadku, gdy jego natężenie zostanie zbyt dużo przekroczone, każdy chyba miał okazję słyszeć. Lecz w przemysłowych zastosowaniach wykorzystuje się także sporo innych tego typu elementów, które mają niekiedy dość specyficzne wykorzystanie.

Na przykład przy silnikach elektrycznych, gdzie mogą się pojawić przeciążenia i zwarcia często używane są wyłączniki silnikowe. Mają one dużą szybkość działania i gwarantują reakcję w zaledwie kilka milisekund, co w zupełności wystarcza, żeby uchronić niekiedy bardzo drogie sprzęty. Silnikowe wyłączniki instaluje się bezpośrednio w układzie zasilania silników, nie zajmują one zbyt dużo miejsca i są bardzo proste w instalacji. W sprzedaży znaleźć również można szeroką ofertę tego typu wyłączników, dedykowanych dla urządzeń o zróżnicowanej mocy i poborze prądu.