Grafik freelancer – zalety pracy na własny rachunek

We współczesnym świecie coraz więcej osób docenia możliwość pracy jako freelancer. Nie jest to możliwe w przypadku każdego fachu, jednakże do grupy zawodów, jakie mogą sobie na to pozwolić, zaliczają się np. graficy, programiści, copywriterzy, tłumacze oraz doradcy zawodowi.

Oni mogą porzucić etat, aby realizować tylko projekty na zlecenie. Przyjrzyjmy się bliżej korzyściom, na jakie może liczyć grafik freelancer, wybierając taki model swojej pracy.

Bez wątpienia, freelancer, np. posiada większą swobodę wykonywania zleceń – bez względu na to czy jego specjalizacją jest grafika reklamowa, branding, czy innego rodzaju projekty. Jedynym wymaganiem są jego kompetencje. Musi dać się zauważyć na rynku, aby nie musieć szukać zleceń, a tylko czekać, aż same się pojawią. Wtedy jego pole działania będzie największe oraz – co istotne – nie będzie musiał się niepokoić, że nie zarobi na rachunki czy nie będzie mógł sobie pozwolić na realizację przyjemności. Jeśli będzie dobry w tym, co robi, raczej nie powinien uskarżać się na brak pracy, a wręcz odwrotnie.

projektowanie graficzne

Autor: Gidge Uriza
Źródło: http://www.flickr.com

Nie ma nad sobą kierownika, może sam postanawiać, w jaki sposób zrealizuje każdy projekt oraz – co najważniejsze – nie dzieli się z innymi honorariami. Zarobki freelancera mogą o wiele przewyższyć dochody osoby zatrudnionej na etacie, która może co najwyżej liczyć na dodatkowe bonusy, o ile zwierzchnik wykazuje trochę dobrej woli. Naturalnie może zmieniać biura reklamowe na coraz lepsze, jednak pracując jako wolny strzelec każde zlecenie jest tylko jego sukcesem. Co więcej ma nienormowany czas pracy. Nie musi siedzieć w pracy od 9 do 17, a wykonywać swoje zlecenia kiedy tylko przyjdzie mu na to ochota – trzymając się terminu zapisanego w umowie z klientem. Może jednak spokojnie zrobić sobie wolny dzień w każdej chwili, aby popracować wieczorami albo w weekend.

Jeżeli przypuszczasz, że powyższa publikacja może być według Ciebie za krótka, to zamieszczony tu (okularium.pl/) tekst zapewne przypadnie Ci do gustu. Kliknij i sprawdź!

Wszystko zależy od niego. Należy jeszcze podkreślić, iż niektóre zakupy wymagane do wykonywania pracy, np. komputer, można wliczyć w koszta, sporo na tym oszczędzając. Szczegóły: strona Dawida Jabłońskiego.

Jak widać praca freelancera ma liczne zalety. Oczywiście niektórzy zaznaczą brak mobilizacji, stabilności oraz pewności finansowej jednakże – coś za coś. Wolny strzelec to nie wybór dla wszystkich, lecz niejednej osobie opisany system pracy wyszedł na dobre.