Hamulce jako jeden z najważniejszych części każdego samochodu

Hamulce to jeden z najważniejszych części każdego samochodu. W trosce o osobiste bezpieczeństwo winniśmy wiedzieć, jakie klocki hamulcowe dobrać do własnego auta.


Istnieją trzy podstawowe typy klocków.


BMW
Autor: Brandon Daniel
Źródło: http://www.flickr.com


Pierwszą grupą są miękkie klocki hamulcowe, które swoje parametry zawdzięczają wyższej ilości grafitu. Miękkie klocki hamulcowe lepiej instalować, jeżeli poprzednio stosowane klocki były nazbyt agresywne, albo kłopoty z zaciskiem sprawiły nierównomierne zniszczenie tarczy. Zdecydowanie prędzej zaadaptują się do tarczy, tym samym wydłużą jej żywotność. Inną grupą są ceramiczne klocki hamulcowe, których zawartość tylko w niedużym stopniu różni się od kompozycji innych. Poziom grafitu pozostała jednak naturalnie pomniejszona, a w jego miejscu stosowana jest masa ceramiczna. Te klocki hamulcowe skutecznie ochraniają tarcze, na dodatek właściwie znika problem czarnego pyłu. Ceramiczne klocki hamulcowe ford focus mogą być z powodzeniem montowane zarówno z nowymi, jak i stosowanymi tarczami hamulcowymi. Dla bardzo wybrednych użytkowników produkuje się sportowe klocki hamulcowe. Posiadają one wysoki współczynnik tarcia i odporność na duże temperatury. Z reguły te dwie cechy nie zachodzą łącznie.
Klocki hamulcowe z najwyższym wskaźnikiem tarcia będą skracały drogę hamowania za sprawą sporej kompozycji wysoko ściernych komponentów, natomiast klocki wytrzymałe na duże temperatury dostarczają stabilność, a nie wysoki współczynnik tarcia.


Każdy świadomy kierowca wie, że właściwe klocki hamulcowe muszą zapewniać skuteczne hamowanie w jakiejkolwiek sytuacji.