Jak działa druk trójwymiarowa?

Druk 3D już dawno przeszedł drogę z teorii w faktyczność, a na przestrzeni minionych lat drukarki 3D stały się dużo tańsze oraz bardziej przystępne. Profesjonaliści przewidują, że w nadchodzących latach technika druku 3D będzie obecna w naszych mieszkaniach i będziemy korzystali z niej każdego dnia tak jak z ekspresów do kawy. Obecnie druk 3D wykorzystywany jest do wytwórczości niezmiernie szerokiego zakresu przedmiotów: począwszy od prototypów części do urządzeń oraz maszyn w branżach lotniczych albo motoryzacyjnych, poprzez druk implantów w medycynie, a skończywszy na całym szeregu przedmiotów codziennego użytku, zabawek. Czym jest faktycznie druk 3D, czy jest nam nieodzowny i czy faktycznie za kilka lat każdy z nas będzie ją posiadał?

wydruk 3d
Drukarka 3D nie stworzy obiektu na życzenie jak to pokazano np. w „Star Treku„, jednak rosnący szereg drukarek 3D oraz przeróżnych technologii z jakich korzystają, już zaczął rewolucjonizować biznes kreowania przedmiotów na różnych segmentach rynku. Materiały do druku 3d to: plastik, ceramika lub metal (materiałów do druku cały czas przybywa). Drukowanie – (Tritex oferuje drukowanie na materiale) przedmiotu polega na tworzeniu jak też nakładaniu warstewki surowca o wskazanej grubości na stoliku drukarki, a kiedy warstwa zostanie ukończona, nakładaniu kolejnej – jakie są potrzebne materiały do druku 3d.

Przemysłowa branża używa techniki druku 3D już od powyżej dwudziestu lat. Za jej pomocą wykonuje prototypy maszyn, na potrzeby testów. W 1986 roku Charles Hull wykonał pierwszą komercyjną drukarkę 3D. Maszyna Hulla używała stereolitografii, techniki jaka utwardza laserem kolejne warstwy polimeru. Hull jest uznawany za jednego z pionierów techniki druku 3D.

Jeżeli ten artykuł jest dla Ciebie godny zainteresowania, to kliknij tutaj. Znajdujące się tam treści także Cię zaintrygują – to niezwykle użyteczne informacje (www.serwiskawowy.pl/28-mleko)!

Jednakże jako technika, druk 3D zostawał nieznany szerszej publiczności. Odmieniło się to względnie niedawno: w Ameryce zaczęły powstawać mnogie start-upy, które wykorzystując koncepcję RepRap poczęły kreować a także sprzedawać swoje urządzenia zwyczajnym użytkownikom.

oprogramowanie dla drukowania 3D

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com
Druk 3D z całą pewnością nie zastąpi klasycznych linii wytwórczych kreujących towary masowego użytku. Drukarka 3D nie może wydrukować najprostszych aparatów składających się z paru rodzajów surowców. Pomimo całej swej prostoty, nie skonstruujemy w domu z pomocą drukarki 3D funkcjonalnej szczoteczki do zębów, bądź maszynki do golenia. Jednak drukarki 3D odnajdą się z sukcesem wszędzie tam gdzie przydatna będzie personalizacja, unikatowość projektu bądź mała liczba produktów.