Jak poradzić sobie z dolegliwościami na tle psychicznym oraz emocjonalnym?

Niestety, ale stosunkowo wiele osób w dzisiejszych czasach jest zmuszonych do zmagania się z różnymi schorzeniami na tle psychicznym. Jeszcze kilkanaście lat temu był to raczej temat tabu. Zdecydowana większość ludzi wstydziła się tego typu przypadłości i z reguły je bagatelizowała. Aktualnie, w o wiele większym stopniu ludzie rozumieją, że tak naprawdę nie jest to nic wstydliwego i choroby czy zaburzenia psychiczne powinny być postrzegane w ten sam sposób co dolegliwości na tle fizycznym. Wszystko jednakże wskazuje na to, że w tej materii jeszcze przez długi czas będą panować też przesądy, gdyż ludzie są generalnie uprzedzeni do tego rodzaju zagadnień.

Rzecz jasna możemy wyróżnić takie jednostki chorobowe, jakie występują nader często w dzisiejszych czasach.

psycholog

Autor: Mike Renlund
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze, są to przeróżnego rodzaju fobie, czyli strach przed małymi przestrzeniami czy np. pająkami. Są to rzecz jasna niegroźne jednostki chorobowe, bowiem wystarczy po prostu unikać miejsc czy rzeczy, jakich się boimy np. ciasnych przestrzeni. Czym innym są tego rodzaju przypadłości, jak np. zaburzenia obsesyjno kompulsywne, które przydarzają się zaskakująco wielu osobom i to bez względu na ich wiek, czy status społeczny.

Mogą one występować w dwojaki sposób. Po pierwsze, mogą to być myśli (obsesje), którym niełatwo się oprzeć, tudzież „rytuały”, których z określonych przyczyn powinniśmy dokonywać. Charakterystycznym faktem, który dotyczy tego rodzaju zaburzeń jest to, że dla człowieka, który się z tym boryka, wspomniane rytuały czy obsesje są niechciane. Pacjent (zobacz również rehabilitacja domowa warszawa) wręcz się ich wstydzi, co oczywiście stanowi niemały problem w dłuższej perspektywie czasu. OCD może rzutować na różnorakie aspekty psychiki danej osoby, np. na jej pewność siebie.

Jeśli czujemy, że musimy uporać się na co dzień z tego typu dolegliwościami, to natychmiast winniśmy udać się do odpowiedniego specjalisty, który poleci nam zastosowanie odpowiedniej terapii. Na szczęście, w każdej większej miejscowości znajdziemy ekspertów, którzy się tym zajmują na co dzień. Mogą to być państwowe placówki, które podlegają służbie zdrowia, ale również prywatne gabinety. Wszystko zależy od naszych konkretnych zapotrzebowań.