Jak się zarejestrować oraz w jaki sposób dobrze przyszykować się na przeprowadzenie badań prenatalnych?

Badania prenatalne służą do rozpoznania wad genetycznych i cięższych chorób płodu we wczesnej fazie ciąży. Dostarczają one rodzicom informacji o wadzie wrodzonej dziecka, chorobie genetycznej oraz skutkach jakie zidentyfikowane choroby niosą za sobą. Taka wiedza jest bardzo ważna dla lekarza prowadzącego ciążę. Wiadomość o chorobie dziecka pomaga dobrze przygotować się do jego przyjścia na świat i udzielenia fachowej pomocy nowo narodzonemu dziecku.

Kobiety ciężarne najczęściej nie zdają sobie sprawy, że mają prawo do takich badań.

aparat przygotowany do badania

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com

Nie są one przywilejem przysługującym tylko niektórym przyszłym matkom.

Niezwykle zajmującym zdał Ci się ten artykuł i opisane w nim treści? To fantastycznie! Kliknij w poniższy link i przeloguj się na nowy adres tej witryny.

Prawo do nich mają wszystkie ciężarne kobiety. Badania prenatalne NFZ refunduje, dlatego trzeba zabiegać u swojego ginekologa o skierowanie na ich przeprowadzenie. Do badań prenatalnych uprawnione są kobiety mające powyżej 35 lat. Wskazane jest również ich przeprowadzenie, w sytuacji, gdy w rodzinie kobiety w ciąży lub jej partnera występowały już choroby genetyczne bądź gdy kobieta w ciąży urodziła już noworodka z wadą genetyczną lub z wadą ośrodkowego układu nerwowego. Badania prenatalne NFZ umieściło na liście badań refundowanych (czytaj wiecej). Jeśli przyszła matka nie ma wymienionych powyżej wskazań do ich wykonania a mimo to bardzo chce je zrobić, jest prawdopodobne, że będzie musiała wykonać je prywatnie.

Koszt nieinwazyjnych badań prenatalnych mieści się w przedziale od 200 do 700 zł. By właściwie przygotować się do darmowych badań trzeba mieć skierowanie do Poradni Genetycznej IPCZD od ginekologa lub innego lekarza POZ, który ma zawartą umowę z NFZ. Koniecznie trzeba mieć ze sobą dowód ubezpieczenia i dokument potwierdzający grupę krwi. Potrzebna jest także wcześniejsza dokumentacja medyczna, np. wynik badań USG. Na miejscu należy przygotować się do udzielenia informacji o członkach najbliższej rodziny, o wiadomych przypadkach chorób genetycznych, wadach wrodzonych, niepełnosprawnościach, ewentualnych poronieniach. Oczywiście o ile podane wyżej zdarzenia występowały.

W trakcie pierwszej wizyty analizowane są wskazania do badania, dobór procedury diagnostycznej i ryzyko powiązane z wykonaniem badań prenatalnych . Każdy pokój lekarski jest dobrze przystosowany do przeprowadzenia badań, gwarantując przy tym komfortowe warunki.