Jak wygląda proces zmiany dostawcy gazu? Czy jest to bezproblemowe do zrobienia? Jak to się odbywa?

Dzisiaj, aż 95% udziałów w rynku sprzedaży gazu posiada PGNiG. Jednocześnie, nie znaczy to, że nie mamy wyjścia, że musimy pozostać w tym stanie. Każdy klient przyłączony do Polskiej Spółki Gazownictwa, może zmienić sprzedawcę paliwa gazowego na dowolnego sprzedawcę, na firmę, która posiada Generalną Umowę Dystrybucyjną z OSD. Jednocześnie, warto wiedzieć, iż w przypadku gazu w największej liczbie przypadków jest nim jedna ze spółek grupy kapitałowej PGNiG.

Skoro naprawdę będziemy pragnęli zmienić sprzedawcę gazu, to jak to się prezentuje w praktyce? W naszym kraju istnieje w dzisiejszych czasach liberalizacja rynku sprzedaży paliwa gazowego podług myśli zasad wolnego handlu, a również regulacji, jakie wymusza na nas członkostwo w europejskiej wspólnocie. Obecnie, niezależni sprzedawcy gazu mogą oferować swoją ofertę jedynie dla klientów biznesowych.

Gazociąg

Autor: U.S. Geological Survey
Źródło: http://www.flickr.com

Jak twierdzą znawcy rynku, już za jakiś czas to się odmieni i takie firmy będą tez posiadały możliwości prezentowania swojej oferty dla gospodarstw domowych (warto się dowiedzieć). Jedną z najczęściej wybieranych przez klientów instytucjonalnych zmian dostawcy jest propozycja duel fuel. Oznacza ona zakup gazu i prądu od jednej firmy. Zmianę dostawcy gazu możemy dokonać upoważniając nowego sprzedawcę do występowania w naszym imieniu.

Co należy jeszcze wiedzieć?

Każdy z klientów, który ma umowę kompleksową z PGNiG o sprzedaży i dystrybucji gazu, ma całkowite prawo, ażeby ją wypowiedzieć, a następnie zmienić sprzedawcę. Oczywiście, taka wymiana jest bezpłatna. Niestety, zmiana dostawcy gazu nie znaczy tego, że jesteśmy niezależni od przerw w dostawie gazu lub konieczności wymiany instalacji. Zmiana dostawcy, czyli czas od podpisania umowy z nowym sprzedawcą, trwa od około 3 do 4 tygodni.

gaz ziemny

Autor: RustyClark (hottnfunkyradio.com)
Źródło: http://www.flickr.com
Po wygaśnięciu umowy następuje rozliczenie z dotychczasowym sprzedawcą. Jak to najłatwiej zrobić? Gdy decydujemy się na wymianę sprzedawcy gazu, najłatwiej jest podpisać upoważnienie nowego dostawcy, by występował w naszym imieniu. Da znać OSD o o tej zmianie, a tym samym będzie mógł wypowiedzieć umowę kompleksową z PGNiG.

Sprzedawca będzie w stanie wpłacić również stosowną kaucję dla OSD, jaka zapewniać na będzie nam dostawę gazu (tutaj pełna oferta). Miejmy na uwadze więc, iż przepisy w tym zakresie się zmieniają, także nie stoimy na straconej pozycji. Czasem po prostu zdaje nam się, iż nie mamy za dużo możliwości, lecz rzeczywistość weryfikuje to z pożytkiem dla nas.