Jak wygląda proces zmiany dostawcy gazu? Czy jest to bezproblemowe do zrobienia? Jak to się odbywa?

Dzisiaj, aż 95% udziałów w rynku sprzedaży gazu posiada PGNiG. Jednocześnie, nie znaczy to, że nie mamy wyjścia, że musimy pozostać w tym stanie. Każdy klient przyłączony do Polskiej Spółki Gazownictwa, może zmienić sprzedawcę paliwa gazowego na dowolnego sprzedawcę, na firmę, która posiada Generalną Umowę Dystrybucyjną z OSD. Jednocześnie, warto wiedzieć, iż w przypadku gazu w największej liczbie przypadków jest nim jedna ze spółek grupy kapitałowej PGNiG.

Skoro naprawdę będziemy pragnęli zmienić sprzedawcę gazu, to jak to się prezentuje w praktyce? W naszym kraju istnieje w dzisiejszych czasach liberalizacja rynku sprzedaży paliwa gazowego podług myśli zasad wolnego handlu, a również regulacji, jakie wymusza na nas członkostwo w europejskiej wspólnocie. Obecnie, niezależni sprzedawcy gazu mogą oferować swoją ofertę jedynie dla klientów biznesowych.

Chcesz poznać coś równie ciekawego? Super, ta strona www cafe rovi na pewno okaże się dla Ciebie wartościowa, gdyż odnajdziesz na niej sporo tego typu danych.

Gazociąg

Autor: U.S. Geological Survey
Źródło: http://www.flickr.com

Jak twierdzą znawcy rynku, już za jakiś czas to się odmieni i takie firmy będą tez posiadały możliwości prezentowania swojej oferty dla gospodarstw domowych (warto się dowiedzieć). Jedną z najczęściej wybieranych przez klientów instytucjonalnych zmian dostawcy jest propozycja duel fuel. Oznacza ona zakup gazu i prądu od jednej firmy. Zmianę dostawcy gazu możemy dokonać upoważniając nowego sprzedawcę do występowania w naszym imieniu.

Co należy jeszcze wiedzieć?

Każdy z klientów, który ma umowę kompleksową z PGNiG o sprzedaży i dystrybucji gazu, ma całkowite prawo, ażeby ją wypowiedzieć, a następnie zmienić sprzedawcę. Oczywiście, taka wymiana jest bezpłatna. Niestety, zmiana dostawcy gazu nie znaczy tego, że jesteśmy niezależni od przerw w dostawie gazu lub konieczności wymiany instalacji. Zmiana dostawcy, czyli czas od podpisania umowy z nowym sprzedawcą, trwa od około 3 do 4 tygodni.

gaz ziemny

Autor: RustyClark (hottnfunkyradio.com)
Źródło: http://www.flickr.com
Po wygaśnięciu umowy następuje rozliczenie z dotychczasowym sprzedawcą. Jak to najłatwiej zrobić? Gdy decydujemy się na wymianę sprzedawcy gazu, najłatwiej jest podpisać upoważnienie nowego dostawcy, by występował w naszym imieniu. Da znać OSD o o tej zmianie, a tym samym będzie mógł wypowiedzieć umowę kompleksową z PGNiG.

Sprzedawca będzie w stanie wpłacić również stosowną kaucję dla OSD, jaka zapewniać na będzie nam dostawę gazu (tutaj pełna oferta). Miejmy na uwadze więc, iż przepisy w tym zakresie się zmieniają, także nie stoimy na straconej pozycji. Czasem po prostu zdaje nam się, iż nie mamy za dużo możliwości, lecz rzeczywistość weryfikuje to z pożytkiem dla nas.