Jaką rolę będzie miało wybranie odpowiedniej jakości oleju dla bezawaryjnej i długiej pracy silnika.

Wybór odpowiedniego oleju ma ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy silnika samochodowego, a wszelkie zaniedbania mogą się skończyć groźnymi konsekwencjami. W praktyce należy wymieniać albo po przejechaniu wyznaczonej ilości kilometrów, albo co dwanaście miesięcy.

olej silnikowy

Autor: Dylanlspangler
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli chodzi o ilość kilometrów, to firmy bardzo różnie zalecają wymianę oleju, w silnikach starszych konstrukcyjnie będzie to przeważnie kilkanaście tysięcy kilometrów, a w nowych, rzecz jasna przy wykorzystaniu oleju o wymaganych parametrach, przebieg ten się wydłuża nawet do trzydziestu tysięcy. Jednak jeżeli samochód dużo jeździ po mieście albo (przyczepki producent – przejdź do strony) posiada instalację na gaz, to jednak jest zalecane, żeby ten przebieg nieco skrócić, bo przy takiej pracy olej szybciej traci większość swoich właściwości.

Brak systematycznej zmiany oleju w pierwszej kolejności powoduje dużo szybsze zużywanie się jednostki napędowej, ponieważ starszy olej znacznie słabiej smaruje. W niektórych przypadkach, przy poważniejszych zaniedbaniach może to wręcz spowodować całkowite uszkodzenie samochodu. W czasie wymiany silnikowego oleju niezwykle istotne jest to, żeby nowy miał odpowiednie parametry. Generalnie oleje total można podzielić na trzy główne grupy, czyli mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne.

Zaciekawiony? To dla nas fantastyczna wiadomość. Więc kliknij tu zaciski hamulcowe i oglądaj do woli nowe fachowe wątki.

W pierwszej kolejności należy więc wybrać rodzaj oleju, gdyż nie da się różnych rodzajów stosować tak jak się chce.

zbiornik na olej opałowy
W praktyce zasada jest taka, że jeżeli chociaż raz wleje się olej mineralny albo półsyntetyczny do silnika, który pracował na syntetycznym, to już nie będzie można do niego powrócić. Najlepsze parametry obecnie mają właśnie oleje syntetyczne i jeśli pojazd miał taki przewidziany do zastosowania, to nie należy z tego rezygnować. Ogromne znaczenie podczas wyboru oleju ma również jego lepkość, tu każdy z producentów informuje, z jakich zakresów należy wybierać. Parametr ten oznacza opór oleju przed płynięciem, tak naprawdę będzie to kompromis pomiędzy utratą mocy silnika a zabezpieczaniem przed zużywaniem się. Podczas wymiany oleju bezwzględnie też należy pamiętać o wymianie filtra, niestety niektórzy właściciele czasami o tym zapominają.