Jakie działania robi komornik? Jaka jest jego rola? Co powinieneś wiedzieć na ten temat?

Podstawowym celem działań prowadzonych przez komornika jest zdobycie od dłużnika należności należnych wierzycielowi – są one pozyskiwane z majątku dłużnika. Należy przy tym mieć na uwadze to, iż do zadań komornika nie należy ocena zasadności długu. W kwestii wierzyciela, nie komornika, należy wyznaczenie, z czego egzekucja będzie prowadzona. Wierzyciel musi wówczas liczyć się z tym, że dostanie wiadomość o braku szansy ściągnięcia długu. Co wówczas robić? Jak wyegzekwować dług?

Dług

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim zleceniodawca musi wiedzieć to, że komornik będzie działał na jego polecenie.

Gdy będziesz zdania, że opublikowane w tym tekście informacje są ciekawe, przeczytaj dodatkowo szczegóły w linku (http://www.kontenery-ibc.pl/kategoria/pojemniki-ibc/specjalistyczne/). Znajdziesz tam równie przydatne dane.

Dlatego też trzeba sobie bardzo dokładnie przemyśleć sprawę sformułowania wniosku egzekucyjnego, wypracować właściwą strategię jak ściągnąć dług. Jeżeli jako źródło egzekucji zostanie w nim pokazane np. wynagrodzenie dłużnika za pracę, w takim przypadku komornik (komornikolesno.pl/) będzie się zajmował egzekucją w takim dokładnie obszarze. Gdyby się okazało, że dłużnik nie jest pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy, zleceniodawca otrzyma informację o niemożliwości zdobycia należności. Im zatem więcej wiadomości na temat stanu posiadania dłużnika posiada zleceniodawca, tym lepiej. Poza tym wierzyciel powinien uczestniczyć we wszystkich chwilach postępowania egzekucyjnego – dzięki temu będzie wiedział co się stanie i może we właściwej chwili reagować. Sprawdź co to windykacja długów od osób prywatnych.

Niejednokrotnie zdarza się tak, że niemoc komornika może wyniknąć z faktu, iż zadłużony oficjalnie niczego nie posiada. W takich momentach w rachubę wchodzą dwie opcje: przede wszystkim –przepisał majątek na członka rodziny, po drugie – będzie czerpał przychody z nielegalnych źródeł. Trzeba więc zrobić research w tej kwestii.

Windykacja długów

Autor: Ttaaj
Źródło: http://www.flickr.com
Gdyby się okazało, że dłużnik będzie zdobywał dochody z nielegalnych źródeł, opłaca się go informować, iż sprawą tą będzie zajmował się fiskus. Jeśli natomiast zacznie wychodzić na jaw pierwsza z wymienionych wyżej opcji, upominający się o dług ma prawo do złożenia tzw. skargi pauliańskiej, której efektem może być zniwelowanie przepisania majątku.

Oprócz tego wierzyciel może złożyć u komornika wniosek o poszukiwanie majątku dłużnika. W tym względzie komornicy okazują się zwykle skuteczniejsi niż w przypadku działań takiego typu prowadzonych na własną rękę, gdyż posiadają dostęp do wielu ułatwiających to narzędzi. Te i inne kwestie są dość zawiłe, bo pojawia się tu jeszcze przykładowo typu jak odzyskać pieniądze od dłużnika. Najlepiej konsultować to ze specjalistami.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*