Jakiego typu czynniki mają wpływ na właściwości oleju hydraulicznego? O jakich powinniśmy wiedzieć?

W nowoczesnych maszynach oraz ciągnikach rolniczych, w jakich stosowany jest sterowany napęd hydrauliczny najbardziej powszechnymi generatorami ciśnienia są pompy wielotłoczkowe, osiowe oraz zębate. W większości maszyn oraz urządzeń producent określa najmniejsze parametry cieczy roboczej, jaką możemy stosować. W ciężkich warunkach pracy maszyn rolniczych wykorzystywanie cieczy, jaka odpowiada minimum kryterium może być w stanie zabezpieczyć całkowite działanie.

W nowoczesnych maszynach rolniczych wykorzystywanie olejów hydraulicznych klasy ISO-L-HH i HL określa się jako mało ekonomiczne, ponieważ ich niska cena nie jest w stanie zrekompensować kosztów dość szybkiego zużycia się elementów maszyn a także dość regularnych wymian olejów, które wykazują dużą degradację własności użytkowych. Oleje klasy HL dobiera się tylko do urządzeń nisko oraz średnio ciśnieniowych w odpowiednich warunkach eksploatacji. Olej hydrauliczny musi spełniać wiele niezbędnych wymagań ogólnych, które są charakterystyczne dla olejów smarowych. To więc barwa, gęstość, temperatura zapłonu lub liczba zasadowa.

olej

Autor: Sunny
Źródło: http://www.flickr.com

Znajomość cech funkcjonalnych olejów (http://www.esoil.pl/k,2,mobil) hydraulicznych jest bardzo ważna dla właściwego doboru oleju i gwarancji właściwych warunków pracy systemu hydraulicznego. Co ciekawe, lepkość oleju hydraulicznego, a jednocześnie jej zależność od wartości temperatury to podstawowy parametr, który brany jest pod uwagę podczas wyboru oleju do systemu hydraulicznego. W urządzeniu ruchomym niezbędny jest wskaźnik lepkości o poziomie stu pięćdziesięciu, w warunkach pracy ciągłej, w dość znacznej temperaturze, lepkość nie powinna przekraczać wartości minimalnej.

Jeśli żywo ekscytuje Cię nakreślana w tym miejscu kwestia, poza tym koniecznie zobacz tekst w serwisie (http://www.hmlnosewicz.pl/oferta/urzadzenia-cisnieniowe/) opisującym zbliżone zagadnienia.

Innym istotnym czynnikiem, jaki będzie decydował o trwałości oleju hydraulicznego, jest wytrzymałość na utlenianie. W toku utleniania oleju rośnie jego lepkość, tworzą się osady, jakie unieruchamiają zawory, zatykające filtry, a także wpływające korozyjnie na metale.

Czynnikami które obniżają ochronę metali przed korozją wywołaną przez olej hydrauliczny są woda a także produkty utleniania znajdujące się w oleju. Zagwarantowanie całkowitej ochrony antykorozyjnej wymaga używania najlepszych inhibitorów korozji. Niezawodna ochrona przed korozją zwłaszcza jest potrzebna w maszynach pracujących sezonowo, przykładowo kombajny zbożowe czy buraczane.
Mając to na uwadze nie musimy się obawiać, że nasz sprzęt będzie na tym zbytnio tracił. Odpowiedni olej hydrauliczny to zapewnienie, że tego rodzaju urządzenie będzie utrzymane w dobrym stanie.