Kiedy konieczne jest tłumaczenie przysięgłe

Tłumacz przysięgły jest to człowiek mający specjalne upoważnienia do uwierzytelniania zgodności tekstu skreślonego w jakimś języku, z jego tłumaczeniem. Naturalnie praca tłumacza nie polega tylko na wykonaniu podpisu „zaświadczam zgodność „, zajmuje się on wpierw samym przetłumaczeniem tekstu, a następnie jego wiarygodność potwierdza osobistą imienną pieczęcią.

Tłumaczenia z języków obcych

Autor: tomek.mazur
Źródło: http://www.flickr.com
Swoje uprawnienia a zarazem prawo(zobacz oplaty notarialne) do posługiwania się stemplem tłumacz przysięgły pozyskuje zdając określony egzamin, a później składając stosowne ślubowanie. Należałoby wspomnieć, iż tłumacz może stracić upoważnienia, nie są one bowiem dożywotnie. Jeżeli mamy uzasadnione podejrzenie, że tłumacz z którego oferty chcielibyśmy skorzystać może nie posiadać odpowiednich upoważnień, można to skontrolować na stronie Ministra Sprawiedliwości.

Tłumacz upoważniony jest do dokonywania tłumaczeń wyłącznie w ramach dwóch języków; polskiego oraz jednego obcego. Tłumacz przysięgły angielskiego ma prawo więc tłumaczyć treści jedynie z angielskiego na własny i odwrotnie (polecana strona). By pozyskać prawo do tłumaczenia innego języka obcego, powinien podejść do następnego egzaminu.

Kiedy warto zaangażować tłumacza przysięgłego? Każdorazowo kiedy potrzebujemy bezbłędnego tłumaczenia o idealnej zgodności z autentykiem. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku ważnych pism, których zawartość może być na przykład rozważana przez sąd najwyższy.

Co zrozumiałe, nie można sobie w podobnych wypadkach przyzwolić na jakiekolwiek uchybienia natury translatorskiej, albowiem ich konsekwencje mogą być katastrofalne. Następną taką sytuacją będą tłumaczenia pism, które powinniśmy parafować, i tym samym podjąć jakieś zobowiązania (przykładowo napisany w obcym języku kontrakt przedstawiony nam przez przyszłego pracodawcę).

tłumaczenie

Autor: Lori Mazzola
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli nasza znajomość obcego języka nie jest perfekcyjna, wtedy na pewno dobrze jest skorzystać z tłumaczenia przysięgłego, by nie zinterpretować na opak notacji dokumentu. Wszelakiego typu dokumenty urzędowe, takie jak akty ślubu bądź zgonu, również wymagają przekładu uprawnionego tłumacza. Jak wyszukać tłumacza języka angielskiego w swoim mieście? Nic skomplikowanego, starczy napisać w internecie wyrażenie: tłumaczenia angielski Wrocław, a na pewno będzie można przebierać w ofertach.