Kierowanie autem – o czym koniecznie trzeba wiedzieć w dziedzinie zdrowia kierowcy?

Osoby, które chcą zdobyć prawo jazdy zobowiązane są wcześniej przejść badania lekarskie. Badania lekarskie dotyczą nie tylko osób, które planują dopiero zrobić prawo jazdy, ale także kierowców, którzy już zdążyli prawo jazdy zdobyć. Ten ostatni obowiązek dotyczy kierowców jeżdżących zawodowo. Badania kierowców obejmują także badania psychologiczne. Badania kierowców, które prowadzi posiadający określone uprawnienia psycholog transportu składają się z dwóch części.

badania kierowców

Autor: MartialArtsNomad.com
Źródło: http://www.flickr.com

Część pierwsza to pisemny test psychologiczny, część druga to test, który pozwala ocenić sprawność psychoruchową kierowcy. Z kolei kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy kategorii C i D, a więc osoby, które wykonują zawód kierowcy zawodowego zobowiązane są wykonać jeszcze inne badania. Do badań , których wykonanie jest obowiązkowe zalicza się badanie wzroku przeprowadzane u lekarza okulisty oraz badania neurologiczne. W przypadku kierowców zawodowych niezbędne jest wykonywanie także badań ogólnych, które są w stanie wykazać, czy osoba ta choruje na przykład na cukrzycę. Osoby z cukrzycą mogą mieć problemy z otrzymaniem zaświadczenia od lekarza medycyny pracy, które pozwoli im kontynuować pracę w zawodzie kierowcy. Osoby, które wiele czasu spędzają za kierownicą na ogół uskarżają się na bóle pleców. Dolegliwości kręgosłupa są nawet uznane za jedną z chorób zawodowych kierowców. Powinni więc oni dbać bardzo o swój kręgosłup. Jedną z form dbałości jest rehabilitacja kręgosłupa. Fachowa rehabilitacja kręgosłupa obejmuje wiele ćwiczeń, z których część każdy kierowca może wykonywać samodzielnie w domu. W dbałości o kręgosłup każdy , kto wykonuje zawód kierowcy powinien dbać także o to, aby jego postawa za kierownicą była prawidłowa.

Sprawdź również – usg ortopedyczne kraków

rehabilitacja kręgosłupa

Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com

Każdy kierowca musi siedzieć w mając wyprostowane plecy, a jego kolana muszą znajdować się niżej niż miednica. W czasie pobytu w domu osoby, które pracują jako kierowca powinni unikać siadania w głębokich fotelach, kręgosłup bardo tego nie lubi. Po zakończonej pracy dobrze jest na kilka, kilkanaście minut ułożyć się na podłodze podnosząc nogi wyżej. Taka pozycja pomaga rozluźnić mięśnie kręgosłupa, zapobiegnie bólom pleców , które mogą dokuczać w czasie jazdy. Dzięki temu osoba prowadząca samochód może w pełni skupić się na pracy, a nie na tym, że coś boli.

Zobacz również: https://www.rehabilitacje.org/krioterapia