Kontrola na drodze - kontrola odcinkowa i różne inne sposoby kontrolowania

Popularne w dzisiejszych czasach fotoradary sprawdzają prędkość mijającego je auta punktowo. Na krajowych drogach jest około czterysta takich aparatów, jednak Inspekcja Transportu Drogowego planuje nabycie jeszcze stu. Czy są potrzebne? Wszystko zależy od aspektu, w jakim tą skuteczność rozpatrujemy.
Gdy radar jest ustawiony w punkcie z jakiegoś powodu niebezpiecznym, bądźmy pewni, że mknące tamtędy auta zwalniają, gdyż polskie prawo nakazuje umieszczenie przed urządzeniem znaku wskazującego na przeprowadzane w tym miejscu kontrole drogowe.
kontrola prędkości - fotoradar
Autor: Tom Page
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety wielu kierowców natychmiast po wyprzedzeniu punktu pomiaru ponownie przyspiesza. Aby zaradzić tej sytuacji, jesienią 2014 roku zdecydowano o zastosowaniu kontroli odcinkowej. Urządzenia dokonujące pomiaru mają się pojawić na trasach najwcześniej w drugim kwartale 2015 r. Coś ciekawego: http://www.sklepznagar.pl/lustra-drogowe.

Obecnie planowanych jest 29 miejsc. Typowa kontrola odcinkowa ma być przeprowadzana na dystansie około 2,5 kilometra. Jednak maksymalna długość takiego kontrolowanego fragmentu drogi może osiągać 10 kilometrów w mieście i 20 km poza. System będzie obliczał z jaką średnią szybkością dany samochód poruszał się na konkretnym odcinku trasy. Urządzenia, które zostaną użyte do kontroli, nie będą wyróżniały się niczym wyjątkowym. Fragmenty dróg, na których będą przeprowadzane kontrole, powinny spełniać określone parametry: w ich obrębie nie mogą znajdować się większe skrzyżowania, na całej ich długości ma obowiązywać zbliżone ograniczenie prędkości. Przy wyborze istotną rolę odgrywa także stan nawierzchni danego fragmentu drogi. Inspekcja Transportu Drogowego, jest pełna nadziei. Zgodnie z doświadczeniami z krajów, w których zastosowano już tego typu rozwiązania, ilość kolizji na sprawdzanych fragmentach spadła plus minus o ponad 50%, a w niektórych przypadkach nawet i o 80%. Dla zainteresowanych ofertą: zobacz.Poza kontrolami odcinkowymi, 2015 rok, przyniesie kierującym pojazdami sporą ilość dodatkowych kamer sprawdzających czy kierowca nie przejechał na czerwonym świetle. Za to wykroczenie możemy otrzymać mandat w wysokości od 300 do 500 zł oraz 6 punktów karnych. Wszystkie zmiany mają za zadanie poprawę bezpieczeństwa na popularnych trasach.

Źródło - poipoint.pl