Kontrola na drodze – kontrola odcinkowa oraz różne inne metody monitorowania ruchu

Popularne dzisiaj fotoradary kontrolują prędkość przejeżdżającego auta punktowo. Na krajowych ulicach jest plus minus czterysta takich urządzeń, jednak Inspekcja Transportu Drogowego planuje nabycie następnych 100. Czy są skuteczne? Wszystko zależy od spojrzenia, z jakiego tę skuteczność roztrząsamy.

Gdy fotoradar jest usytuowany w miejscu z jakiegoś powodu niebezpiecznym, bądźmy pewni, że przejeżdżające tamtędy samochody zwalniają, ponieważ nasze przepisy nakazują ustawienie przed urządzeniem znaku wskazującego na przeprowadzane w tym miejscu kontrole drogowe.

kontrola prędkości - fotoradar

Autor: Tom Page
Źródło: http://www.flickr.com
Co przerażające wiele osób zaraz po zostawieniu za sobą punktu pomiaru na powrót przyspiesza. Aby zaradzić tej sytuacji, na jesień 2014 r. zadecydowano o zastosowaniu kontroli odcinkowej. Urządzenia przeprowadzające pomiar mają się pojawić w naszym kraju najwcześniej w w połowie 2015 r. Coś interesującego: popatrz.

Aktualnie planowanych jest 29 miejsc.

Opublikowane tu uwagi ze strony (https://autolawety.pl/) to wartościowe źródło informacji – na pewno Cię zaabsorbuje, ponieważ odnosi się tematyki przedstawionej w tym artykule.

Typowa kontrola odcinkowa będzie przeprowadzana na dystansie około dwóch i pół kilometra. Jednak maksymalna długość takiego kontrolowanego fragmentu trasy może osiągać 10 kilometrów w terenie zabudowanym i 20 km poza. System będzie obliczał z jaką średnią szybkością dany samochód poruszał się na konkretnym odcinku trasy. Kamery, które zostaną użyte do pomiarów, nie będą wyróżniały się niczym wyjątkowym. Fragmenty dróg, na których będą przeprowadzane kontrole, powinny spełniać pewne cechy: w ich obrębie nie mogą znajdować się większe skrzyżowania, na całej ich długości ma obowiązywać zbliżony limit prędkości. Przy wyborze znaczącą rolę odgrywa również stan nawierzchni danego fragmentu trasy. Inspekcja Transportu Drogowego, jest dobrej myśli. Zgodnie z doświadczeniami z krajów, w których zastosowano już takie metody, ilość kolizji na sprawdzanych fragmentach spadła plus minus o ponad 50%, a w niektórych przypadkach nawet i o 80%. Dla zainteresowanych ofertą: .

Poza wspomnianymi nowościami, 2015 rok, przyniesie kierującym pojazdami sporą ilość dodatkowych aparatów sprawdzających czy kierowca nie przejechał na czerwonym świetle.

Jeśli ciekawi Cię przedstawiany artykuł, odszukaj witrynę (https://www.ehrle.pl/pl/), która przedstawia podobne wątki, także będą zapewne interesujące.

Za to wykroczenie możemy otrzymać mandat w wysokości od 300 do 500 zł oraz 6 punktów karnych. Wszystkie zmiany mają za zadanie poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach.

Może Cię też zainteresować –