Korzyści wykorzystania transporterów rolkowych i żmijek

Jeśli posiadasz firmę produkcyjną to pewnie znasz urządzenia magazynowe. Jak to w każdej firmie obsługującej magazyn, potrzebna jest taśma produkcyjna. Spora część firm używa wózki widłowe, podnośniki magazynowe i inne specyficzne narzędzia.

Skuteczna linia dostaw komponentów potrzebuje dodatkowo przenośniki rolkowe . Dla nieobeznanych z tematem nic to nie mówi. Nie są to pojazdy, ale urządzenia umożliwiające przeniesienie towaru z z jednego punktu na drugi na rolkach – analogicznie do taśm.
Zaletą takiego rozwiązania jest głównie względnie prosta przenośność urządzenia. Z reguły maszyna jest zbliżona wyglądem do ławy z obrotowymi rolkami. Urządzenia można niezależnie modyfikować pod zmiennym kątem, dopasowując odpowiednią wysokość i łącząc z innymi transporterami. Zaletą jest opcja dołączenia napędu umożliwiającego kontrolowany ruch rolek. Oczywiście tam gdzie jest to konieczne – na pewnych obcinkach wystarczy sam pęd przedmiotów. Jak wszystko na wady. Rolki posiadają ustaloną szerokość, co stanowi pewne ograniczenie dla w bardzo elastycznej produkcji i wymaga wymiany dla przedmiotów o zbyt dużym gabarycie. Pomimo tej wady jest to nadal wystarczająco elastyczny system i do tego nie drogi. Z resztą gdyby nie byłoby to sprawdzone rozwiązanie, to nie zdobył by tak szerokiego uznania.

Kolejne rozwiązanie stanowią tzw. żmijki. Większości kojarzy się to wyłącznie z drutem do przepychania rur. Oprócz tej potocznej nazwy, żmijki również odnoszą się do systemu transportu. Chodzi tu o przenoszenie półpłynnych substancji. Standardowo urządzenie to przypomina rura ze stożkowatym lejem przy otworze. Realnie to bardziej skomplikowana maszyna. W środku cylindra zainstalowane jest długi wał. Fachowcy korzystający ze tego typu urządzeń określają to, jako przenośnik ślimakowy.

Nie wahaj się – jeśli pragniesz uzyskać uzupełniające treści na ten temat, bądź świadom tego, że bezpłatne wejście (http://fmk.pl/slimaki-spozywcze/) na nasz link w ogóle całkowicie darmowy.

Gdzie się tego używa np. w rolnictwie do transportowania jęczmienia do silosów lub w budownictwie do wsypywania palonego wapna.

Niekoniecznie musi to być tylko „rura”, w skład może wchodzi stelaż na kołach pozwalający pochylać żmijkę. Ponadto istnieje możliwość skręcania ze sobą kilku przenośników. Jak łatwo zobaczyć zastosowanie znajdziemy w niektórych tylko pracach. Dystrybucja zarówno przenośników ślimakowych czy transporterów jest głównie kierowana do sektora B2B.