Logistyka w obrębie Europy- wskazówki specjalistów cz. 3

Spedycja i transport to w wielkim skrócie czynności, które mają za zadanie organizowanie przewozu produktu. Branża spedycyjna powstała w sposób bardzo naturalny, gdyż zdecydował o tym sam rynek, który kierował się dwoma przesłankami w tej kwestii.

Żurawie w porcie

Źródło: http://sxc.hu/

Najistotniejszymi przesłankami były role dystrybucyjne oraz czynnościowe. Rola handlowa sprowadzała się do rozdziału praw własności produktu od podjęcia realizacji usługi do sprzedaży. Kryterium czynnościowe prowadzi do stworzenia funkcji przewoźnika, który ma za zadanie godnie reprezentować struktury podażowe rynku transportu. Dla ułatwienia znalezienia spedytora powstały takie instytucje jak giełda transportowa.

Za przewoźnika możemy uznać taką osobę, która jest osobą prawną bądź fizyczną (tutaj mowa jest przeważnie o przedsiębiorcy), którego podstawowym zadaniem jest aranżowanie oraz koordynowanie procesu, jakim jest transport ładunków- .

Swoją działalność może świadczyć on zarówno dla osób fizycznych jak również i prawnych. Jego głównymi zadaniami jest aranżowanie przewozów jak i wystawianie stosowanych dokumentów spedycyjnych, w postaci listów przewozowych.

Ciężarówka

Źródło: http://sxc.hu/

Sama spedycja przez nasze ustawodawstwo określana jest jako działalność gospodarcza, która zajmuje się transportem ładunków. Jest to branża, która podobnie zresztą jak mnóstwo innych dziedzin, podlega dodatkowo określonym klasyfikacją. Spedycja uznawana jest tuż obok transportu jak również działu logistyki (poznaj nowe promocje na: skrzynie do transportu morskiego) za jeden z fundamentalnych elementów TSL.

Specjalistyczne usługi spedycyjne możemy pogrupować na dwa typy, więcej: Pierwszym z nich jest spedycja, która jest usługą materialną, druga zaś ma postać nieodpłatną. Spedycja, która należy do usług materialnych przeznaczona jest do dystrybucji i posiada cechy działalności publicznej. Znaczy to, że dostęp do niej jest nieograniczony. Każdy z nas ma możliwość z niej skorzystać o każdej porze. Spedycja nieodpłatna wyróżnia się tym, że wchodzi w skład szerszego procesu gospodarczego, do którego pełen dostęp może mieć jedynie wykonawca. W gospodarce możemy się spotkać jeszcze z tzw. spedycją własną. W tym przypadku nie mamy do czynienia z ceną dystrybucji, koszty są w takim przypadku doliczone do kosztów produkcji finalnej.