Na czym polega odprawa celna? Jakie są procedury? O czym należy pamiętać, aby wszystko udało się sprawnie?

Odprawa celna polega w głównej mierze na sprawdzeniu dokumentów oraz przewożonych rzeczy, a jednocześnie w momencie jej przebiegu pobiera się cło i podatki. To spełnienie różnych procedur istotnych przy przejmowaniu dóbr, ekwipunków, jak też przy przejeżdżaniu granicy celnej.

transport morski

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Odprawa celna często kojarzy się z taką na lotniskach, co oczywiście jest prawdą, ale mamy również inne typy odpraw, dla przykładu te odnoszące się do tematyki transport morski. W punkcie odpraw ludzie poddawani są kontroli celnej. Zgłasza się w czasie takiej kontroli produkty, za jakie można mieć zwrócony podatek VAT, ale także rzeczy, które koniecznie powinniśmy zgłosić służbie celnej oraz te, które podlegają ocleniu. Kto będzie mógł zostać zwolniony z płacenia cła? Na pewno nie będzie musiała płacić osoba, która mieszka na terenie Unii Europejskiej, jak wyjeżdża do innych krajów Unii. Nie płaci się także, jak rzeczy są przeznaczone na handel. Co jednak, kiedy wracamy z kraju, jaki nie znajduje się w Unii? Sytuacja prezentuje się w ten sposób, iż zwolnione z kosztów są przedmioty w cenie mniejszej niż 430 euro. Rzecz jasna pomijane są lekarstwa potrzebne dla pasażera jak również wyroby tytoniowe oraz napoje alkoholowe w określonych ilościach. Spore trudności sprawia niektórym odprawa celna morska. Dobrze jest ją zlecić agencji, jaka znajduje się blisko miejsca załadunku lub też w porcie wyjścia kontenera. Pierwsza opcja jest z pewnością najlepsza dla osób, które nie mają nazbyt dużo czasu oraz zmuszone są dostarczyć konkretny towar w kontenerze w krótkim czasie, polecamy: transport (przyczepy dwuosiowe ceny) drogą morską.

kontenery

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Na kontener, jaki będzie odprawiany w porcie powinniśmy przeznaczyć dodatkową dobę. Jeśli wiec, ładujemy kontener w punkcie załadunku w środę, natomiast zamknięcie następuje w czwartek z rana w porcie, to powinniśmy zdecydować się na pierwszą opcję. Kontener bowiem będzie spakowany i odprawiony w środę, natomiast we czwartek będzie już gotowy czekał w porcie na załadowanie na statek. Tego typu rozwiązanie wydaje się najbardziej logiczne. Dobrze o tym pamiętać jeśli będziemy dokonywać takiej odprawy, gdyż tego typu rzeczy dość często pojawiają się, jeśli mówimy o transporcie morskim.