Nadkole i związane z nim części

Nadkole stanowi istotnyelement konstrukcji nadwozia samochodu. Wiążą się z nim różne inne elementy takie jak: błotniki, skrzynki na narzędzia, uchwyty oraz wsporniki do błotników i inne.

Samochód, opony

Autor: iStock
Źródło: iStock
Błotniki do naczep możemy podzielić na trzy typy: błotniki półkoliste, błotniki wycinkowe i błotniki wieloosiowe.

Masz chęć poznać kolejne obfite w informacje materiały? Jeżeli tak, to zobacz ofertę na witrynie (https://www.jarecki-dpfserwis.pl/czyszczenie-dpf-lublin), która z całą pewnością zawiera wartościowe dane.

To co je głównie różni to jak same nazwy wskazują – kształt. Wszystkie rodzaje powyższych błotników występują w trzech formach: nierdzewne, ocynkowane, polietylenowe. Każdy z nich ma swoje wady oraz zalety, dlatego nie można mówić o wyższości którejś nad innymi. Ale to nie koniec podziałów.

W obrębie każdego typu nadkola możemy wyróżnić jeszcze inne właściwości. Przykładowo błotniki półkoliste polietylenowe dzielą się na następujące grupy: gładkie z regulowanymi uchwytami, gładkie z białym obrzeżem, z otworem na wspornik, z płaskim dnem czy też ze wzmocnionym dnem. Wynika z tego, że trzeba mieć dużą wiedzę aby wybrać odpowiedni rodzaj błotnika do swojego pojazdu – jednak nie jest tak do końca.

Zainteresował Cię nasz post? W takim razie wejdź w link do serwisu wymiana klocków hamulcowych kraków i rozkoszuj się kolejnymi tekstami. W razie jakiś wątpliwości – odezwij się do nas.

Nie mniej ważne są odpowiednie uchwyty do błotników, które mogą być regulowane lub stałe.

W okolicach nadkola często zamocowane są też skrzynki narzędziowe. Przeglądając oferty różnych firm zajmujących się ich produkcją, można zetknąć się w różnymi modelami. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rozmiary skrzynki (długość, szerokość, wysokość), łatwość jej zamontowania, oraz solidność materiału z jakiego została wykonana. Nie mniej ważny jest rodzaj zamknięcia, ponieważ tego typu skrzynki są z reguły mocowane na zewnątrz pojazdu, dlatego lepiej uniknąć niemiłych niespodzianek, zabezpieczając odpowiednio swoje narzędzia.
Podsumowując nadkole, wbrew pozorom, nie spełnia tylko funkcji ochronnej w pojeździe. Stanowi też miejsce, które można bardzo pomysłowo zagospodarować, wstawiając np. obok niego skrzynkę na narzędzia czy też zbiornik na wodę.