Najczęściej używane rodzaje widłowych wózków, na co zwracać uwagę podczas ich wybierania.

Widłowe wózki są nieodłącznym elementem wyposażenia zakładów przemysłowych, magazynów i hal. Wykonują one niekiedy bardzo ciężką pracę, przewożąc każdego dnia setki palet czy innych cięższych materiałów.

Widłowe wózki oferowane są w bardzo dużej ilości odmian i wersji, różnią się przede wszystkim rodzajem napędu, przeznaczeniem oraz udźwigiem. Na otwartym terenie doskonale będą się sprawdzać wózki z napędem spalinowym, działają one przeważnie na gaz LPG lub ropę naftową. Ze względu na wytwarzanie spalin nie nadają się do używania we wnętrzach, chyba że zastosuje się w nich układ filtrów. Za to w zamkniętych pomieszczeniach królują wersje elektryczne, nie tylko nie będzie w nich problemu ze spalinami, ale jeszcze dzięki mniejszej jednostce napędowej znacznie lepiej będą sobie radzić w wąskich pomieszczeniach. Niestety ze względu na czas ładowania baterii muszą robić przerwy w działaniu, wózki na paliwa mają tu dużo mniejsze ograniczenia, ponieważ starczy w nich dolać paliwa i mogą dalej rozwozić materiały.

Podstawą długiego użytkowania widłowych wózków jest ich systematyczny serwis i naprawy. Są to urządzenia mechaniczne, niekiedy będą pracować w ciężkich warunkach, więc jest całkowicie zrozumiałe, że zdarzają im się różnego rodzaju usterki. Lecz przez odpowiednie dbanie o swoje maszyny znacznie można zmniejszyć ich występowanie, a jeżeli się pojawią, to przekazać sprawę do profesjonalnego serwisu.

Jeśli serwis jest sprawny, to z reguły naprawa wózków widłowych będzie trwała tylko tyle czasu, ile będzie to niezbędne, a często właściciel dostaje na czas naprawy urządzenie zastępcze. Wybierając modele dobrych, cenionych firm nie powinno być problemów, że części do wózków widłowych nie będą możliwe do zdobycia, choć rzecz jasna przed kupnem warto się temu przyjrzeć. Ważną rzeczą jest jeszcze dowiedzenie się, jak wygląda kwestia serwisowania wózków, jeśli ktoś mieszka w południowej Polsce, a najbliższe miasto z serwisem to Poznań, to należy dobrze przemyśleć, czy na pewno będzie się chciało taki wózek kupować. Szersze informacje na ten temat: .