Najważniejsze rzeczy na temat ISO – czym jest oraz jakie standardy ISO można w dzisiejszych czasach wymienić

Czy spotkałeś się kiedyś z takim określeniem jak ISO? Przypuszczalne jest to, że pojęcie to jest Ci absolutnie obce, więc w tym artykule postaramy się w krótki, jednak treściwy i konkretny sposób wyłożyć czym tak właściwie jest ISO i co znaczy to pojęcie.

Mówiąc skrótowo ISO jest to norma zarządzania środowiskowego. Aktualnie zdołamy wyliczyć kilka ze standardów ISO – sprawdź stronę -, jednym z nich jest ISO 14001.
W roku 1992 po raz pierwszy został zamieszczony standard, który dotyczył zarządzania środowiskowym – został on zdefiniowany jako BS 7750. Naturalnie nietrudno się domyślić, że to właśnie ISO 14001 stał się później jego godnym następcą.

Iso 9001

Autor: Biblioteca de la Universidad de Zaragoza
Źródło: http://www.flickr.com

Standard ten został przez inne państwa niezwykle rychło przyjęty, dzięki czemu mógł zacząć niezwykle prężnie się modyfikować. Warto wspomnieć, że przekazano aż 111000 certyfikatów normy ISO 14001 na terenie 138 państw na rynku międzynarodowym (interesująca publikacja). Naturalnie miało to miejsce w określonych latach, a dokładniej w latach 1996 do 2005. Bez wątpienia był to niezmiernie spory rezultat. Obecna norma ISO (sprawdź na stronie) została wydana w roku 2004, za to rok później, czyli w 2005 roku pozostała opublikowana polska wersja. Polską wersję wydał Polski Komitet Normalizacyjny. PKN jest to krajowa jednostka, która pełni ogromnie ważką funkcję. Obecnie zajmuje się wieloma ważkimi zadaniami, miedzy innymi sprawami budżetowymi. Ogromnie ważny jest też skład PKN, który odpowiedzialny jest za konkretne misje i zadania. W skład PKN wchodzi w szczególności prezes, Rada Normalizacyjna oraz Komitety Techniczne. Zapraszamy do dalszej lektury na stronie: PKN żywiołowo działa i funkcjonuje nie tylko na rynku krajowym, ale również na rynku międzynarodowym, naturalnie powinno się wspomnieć, że w dzisiejszych czasach PKN jest pełnoprawnym i zaaprobowanym członkiem Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego CEN oraz Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego Elektrotechniki CENELEC – więcej informacji znajdziesz tutaj.

Jeżeli pragnąłbyś dowiedzieć się nieco więcej na temat PKN to na pewno dużo bardzo interesujących oraz praktycznych informacji odkryjesz w Necie na stronach internetowych, które są poświęcone tej tematyce.