O czym musimy pomyśleć przed rozpoczęciem budowy domku

Zanim wybudujemy swój własny upragniony dom, będziemy musieli wykonać parę czynności. Pierwszym krokiem jest postaranie się o zezwolenie na inwestycję. W następnej kolejności można zacząć myśleć o zaczęciu budowy. Czasem warto jeszcze przed złożeniem w podania o zezwolenie na budowę wykonać tzw. badania geotechniczne. Co prawda nie są one niezbędne do otrzymania decyzji administracyjnej, ale dobrze je wykonać bowiem unikniemy w tenże sposób kłopotliwych niespodzianek gdy będziemy już w połowie budowy.

http://www.geopartners.pl/oferta_badania_gruntu.html
Autor: Soil Science
Źródło: http://www.flickr.com
Szczególnie jest to istotne kiedy widzimy iż nasza parcela jest wilgotna, po nawet niewielkim deszczu długo utrzymuje się woda. Niezbędne będą wówczas badania geotechniczne. Polega to na wykonaniu kilku, przynajmniej 3 odwiertów o głębokości 3-6 metrów. Ilość odwiertów zależna jest od tego, jaki rodzaj domu chcemy zbudować (dom z piwnicą bądź bez piwnicy).

Często wynik tych ekspertyz sugeruje nieopłacalność stawiania budynku podpiwniczonego. Wnioski jakie uzyskamy po wykonaniu badania to: zobrazowanie przeprowadzonych badań, rysunki technologiczne (na przykład przekrój gleby) oraz wnioski oraz zaordynowania co do konstrukcji fundamentów tak, aby zapewnić ochronę przed ich podmakaniem, a zatem i całego domku.

Niestety, badania geotechniczne - kliknij tutaj - do tanich nie należą, ich koszta podług informacji z popularnego portalu budowlanego waha się od 1000 do 1500 zł. Na koszta wpływa rozmiar parceli jak i rodzaj domu jaki zamierzamy budować. Niemniej jednak warto takie koszta ponieść, gdyż są one dużo mniejsze niż późniejsze poprawianie nieodpowiednio wybranej techniki budowania budynku.

Po zrealizowaniu tych wszystkich działań możemy bez problemu rozpocząć inwestowanie. Niewiele nas wtenczas już może zdziwić a na pewno ustrzeżemy się przed dużymi ponadprogramowymi wydatkami. Ostatnią ważną sprawą którą należy przemyśleć jest ogrzewanie które będziemy stosować bowiem ono również źle dobrane potrafi generować znaczne koszta.

Dość rozsądną inwestycją jest wykorzystanie instalacji gazowej. Inną alternatywą jest zbudowanie kominka w salonie z nadmuchami rozprowadzającymi ciepło po całym domu. Zbędne są wówczas kaloryfery.