O czym musimy pomyśleć przed przystąpieniem do budowy domku

Zanim postawimy swój własny upragniony dom, będziemy musieli zrealizować parę czynności. Pierwszym krokiem jest postaranie się o pozwolenie na budowę. Następnie można zacząć myśleć o zaczęciu budowy. Niekiedy dobrze jest jeszcze przed złożeniem w podania o pozwolenie na inwestycję przeprowadzić tzw. badania geotechniczne. Nie są one niezbędne do pozyskania decyzji administracyjnej, ale warto je wykonać albowiem unikniemy w ten sposób kłopotliwych niespodzianek gdy będziemy już w połowie budowy.

www

Autor: Soil Science
Źródło: http://www.flickr.com
W szczególności jest to ważne kiedy widzimy że nasza parcela jest wilgotna, po nawet najmniejszym deszczu długo utrzymuje się wilgoć. Niezbędne są wówczas badania geotechniczne. Polegają one na wykonaniu kilku, co najmniej 3 odwiertów o głębokości 3-6 m.

Zainteresowała Cię omawiana kwestia? Jeżeli tak, to dodatkowo zobacz link na witrynie (https://www.centrumwygody.pl/), która też przedstawia takiego rodzaju posty. To bez dwóch zdań zwróci Twoją uwagę!

Liczba odwiertów uzależniona jest od tego, jaki rodzaj budynku pragniemy postawić (domek z piwnicą lub bez niej).

Często wynik owych ekspertyz sugeruje nieopłacalność wznoszenia budynku podpiwniczonego. Wnioski jakie uzyskamy po wykonaniu ekspertyzy to: opis zrealizowanych badań, rysunki techniczne (przykładowo przekrój gleby) oraz wnioski i zalecenia co do budowy fundamentów w taki sposób, by zagwarantować ochronę przed ich podmakaniem, a zatem i całego domu.

Niestety, badania geotechniczne – klik! – nie są tanie, ich koszt podług danych z popularnego portalu budowlanego to 1000-1500 zł. Na koszty ma wpływ rozmiar parceli jak i typ budynku jaki zamierzamy stawiać. Niemniej jednak warto takie koszty ponieść, bowiem są one znacznie mniejsze aniżeli późniejsze poprawianie niewłaściwie wybranej technologii wznoszenia domu.

Jeśli potrzebujesz podobnych materiałów, co te zaprezentowanie w naszym wpisie, to w artykule (https://alwro.com.pl/odlewy/tuleje-pierscienie-walki/) opublikowanym tu z pewnością je znajdziesz.

Po wykonaniu tych wszystkich działań można spokojnie zacząć budowanie. Niewiele nas wtenczas już może zdziwić a na pewno ustrzeżemy się przed ogromnymi ponadprogramowymi wydatkami. Kolejną poważną rzeczą jaką musimy rozważyć jest ogrzewanie jakie będziemy stosować bowiem ono również niewłaściwie dobrane potrafi generować znaczne koszta.

Dość roztropną inwestycją będzie zastosowanie instalacji LPG. Inną opcją jest wybudowanie kominka w pokoju dziennym z nadmuchami dystrybuującymi ciepło po całym budynku. Niepotrzebne są wówczas kaloryfery.