Odkurzacz centralny – do czego może być użytkowany? Co dobrze jest o nim wiedzieć?

Główna różnica pomiędzy zwykłym odkurzaczem a odkurzaczem centralnym jest taka, że w przypadku drugiego ze wskazanych wykorzystywany jest wyłącznie wąż ssący. Wkłada się go do gniazda znajdującego się w ścianie, zamiast do odkurzacza.

odkurzacz

Autor: MIKI Yoshihito
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki temu, że jednostka centralna, jeżeli chodzi o odkurzacz (najniższa cena na odkurzacz hilti cenawww.sklep.techkar.pl) centralny, produkuje sporo większe podciśnienie, a także przepływ powietrza jest większy, sprzątanie przy pomocy tego urządzenia jest bardziej skuteczne. Wypada podkreślić, że by uzyskać zamierzony rezultat nie musimy odkurzać tak długo, jak przy użyciu zwykłego odkurzacza. Warto dodać, że nie mamy do czynienia z hałasem w trakcie sprzątania. Wypada dodać, że odkurzacz centralny działa na zasadzie, że podłączamy rurę do gniazda, które znajduje się w ścianie. Urządzenie nie musi być podłączone do prądu.

Odkurzacz centralny może być również wyposażony także w automatyczne szufelki. Najistotniejszym komponentem omawianych urządzeń jest jednostka centralna. Jej rolą jest produkowanie podciśnienia i zasysanie powietrza, które potem jest oczyszczane i wydmuchiwane na zewnątrz budynku. Na rynku znaleźć możne rozmaite jednostki centralne, większe czy mniejszych rozmiarów, o większej czy mniejszej mocy, a także z różnorakich półek cenowych – producent odkurzaczy centralnych Beam. Jednostkę centralną można umieścić w garażu, piwnicy czy w pomieszczeniu gospodarczym. Najistotniejsze, by miejsce to nie było narażone na wilgoć i znajdowało się z dala od pomieszczeń mieszkalnych. Na rynku nabyć można jednostki kompaktowe oraz modułowe. Jednostki modułowe są mniejsze i wszystkie ich komponenty są ulokowane w jednej obudowie.

Z kolei jednostki modułowe składają się z dwóch komponentów. Zaopatrując się w odkurzacz centralny warto zwrócić uwagę przede wszystkim na siłę ssania. Jeśli mowa o dodatkowym wyposażeniu to sprawdzi się wbudowane gniazdo ssawne. Przy wykorzystaniu centralnego odkurzacza jest opcja odkurzania na sucho lub na sucho-mokro. Instalowanie odkurzacza centralnego nie należy do spraw najtańszych. Aczkolwiek może okazać się wyjątkowo funkcjonalnym rozwiązanie, które z pewnością warto zastosować.