Opony – jak wybrać i gdzie wymienić?

Samochód, opony

Autor: iStock
Źródło: iStock

Zbliża się zima, na pewno wkrótce temperatura spadnie poniżej zera, spadnie śnieg i pojawi się oblodzenie na drogach. W związku z tym spora część Poznaniaków albo już założyła opony zimowe, albo dopiero zamierza to uczynić. Niektórzy dopiero mają w planach kupno nowych opon, ze względu na to, że te z zeszłego roku już przestały być bezpieczne, a jeszcze inni analizują gdzie zakupić opony letnie na kolejny rok. Niestety jest to spory wydatek, który może dość istotnie ograniczyć nasz budżet, co jest niepożądane, zwłaszcza w czasie przed Świętami Bożego Narodzenia. Z tegoż to powodu każdy szuka możliwości zaoszczędzenia kilku złotych. Jednak co zrobić, żeby wydając jak najmniej nabyć dobrej jakości wyrób?

Jakie warunki powinny spełniać dobre opony – zweryfikuj u źródła – zimowe?Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć co to są „dobre opony zimowe” i które z obecnych na rynku wybrać, żeby jak najlepiej zaspokoiły nasze oczekiwania. Dobrze podjęta decyzja o wyborze opon zimowych zapewnia bezpieczeństwo, przyjemność z jazdy oraz pewność, że nabyliśmy dokładnie to, na czym nam zależało. Oto rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę:1.Bieżnik, czyli zewnętrzna warstwa opony bezpośrednio kontaktująca się się z jezdnią. Są trzy typy bieżników: bieżnik symetryczny (o najmniejszym stopniu zaawansowania technicznego, coraz rzadziej używany, w związku z czym również najtańszy), bieżnik asymetryczny (wyróżnia się różną rzeźbą po lewej oraz różną po prawej stronie opony. Zewnętrzna strona opony ma większe i masywniejsze klocki bieżnika, odpowiada za przyczepność. Wewnętrzna strona odpowiada za usuwanie wody i błota spod opony. Dzięki równemu rozłożeniu nacisku opony wolniej się zużywają.)oraz bieżnik kierunkowy (najczęściej używany rodzaj bieżnika w oponach zimowych. Rowki ułożone są „w jodełkę” w związku z czym bardzo dobrze odprowadzają wodę oraz błoto spod kół tym samym zapewniając maksymalną przyczepność).

Bieżniki

Źródło: Interopony.pl

2. Klasa – do wyboru mamy: ekonomiczną, średnią oraz wysoką. Klasa opon wiąże się zarówno z jakością wykonania, jak też z ceną.

3. Rozmiar opony – to podstawowa kwestia, ponieważ wielkość opony definiuje zakres bieżników, spośród których będziemy wybierać. Żeby poznać rozmiar opony trzeba zajrzeć do instrukcji auta, sprawdzić wlepkę na klapce wlewu paliwa lub słupku w środku auta, za siedzeniem kierowcy. Informację tą można otrzymać również u autoryzowanego serwisanta marki lub w Internecie (np. na4.Indeks prędkości i nośności – uzyskujemy go razem z informacją o rozmiarze opon. O ile w przypadku opon zimowych, indeks prędkości może być niższy niż homologowany, tak, indeks nośności nigdy nie powinien być niższy od homologowanego.

To, na które opony się zdecydujemy jest zależne od wielu czynników. Musimy określić to, jakie są nasze upodobania w stosunku do opony, jak również to, w jakich warunkach będziemy je użytkować. Na przykład, w sytuacji gdy jeździmy głównie po zakorkowanym mieście, to należy kupić opony, które pozwolą nam na natychmiastowe reakcje samochodu (np. na hamowanie). Jeżeli zaś przemieszczamy się po terenie górzystym, to potrzebujemy opon o agresywnym bieżniku, z większą ilością lameli oraz wzorem klockowym. Istotny jest również preferowany styl jazdy.

Gdzie zakupić najtaniej?Odpowiedź na to pytanie jest ważna dla niejednego spośród Poznańskich użytkowników aut. Jak w większej części przypadków, najbardziej efektywną drogą, żeby dotrzeć do tanich dystrybutorów, jest Internet. Wpisując w wyszukiwarkę frazę, na przykład: „opony Poznań”, „tanie opony Poznań” lub po prostu „opony letnie bądź zimowe”, znajdziemy linki do dużej ilości stron internetowych sprzedających części do aut.

A gdzie wymienić opony?Rekomendujemy (szczególnie mieszkańcom Dolnego Śląska) znaną i renomowaną spółkę Auto+Garage – wymiana opon wrocław Wrocław.