Pomysł na biznes czyli jak się zabrać za budowę benzynowej stacji, żeby się to opłaciło.

Każdy kierowca raz na jakiś czas odwiedza benzynową stację, na jakiej uzupełnia paliwo do swojego samochodu. Na tym rynku jest bardzo duża konkurencja, bo w Polsce funkcjonuje parę dużych krajowych i międzynarodowych koncernów, obsługujących nawet po kilka tysięcy stacji.

tankowanie

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Sporo jest także małych właścicieli, zwłaszcza w niedużych miejscowościach, którzy próbują coś wykroić dla siebie z tego olbrzymiego tortu. A paliwowy rynek, pomimo że wydaje się prosty i przewidywalny, wcale taki nie jest. Paliwa są towarem o bardzo ważnym znaczeniu, w związku z tym obrót nimi obwarowany został bardzo dużą liczbą przepisów i regulacji. Nie będzie to bynajmniej zniechęcać nowych inwestorów do tego, aby spróbować sił w tym biznesie, o czym świadczą coraz to nowe uruchamiane stacje. Chcąc wystartować ze stacją benzynową trzeba się liczyć z dużymi kosztami na początku, sama budowa pochłonie parę milionów złotych, a do tego dochodzą koszty zakupu działki i wszystkich koniecznych do funkcjonowania sprzętów.

Podczas budowy stacji ogromnie istotną sprawą jest bezpieczeństwo, ponieważ paliwa są łatwopalne i wymagają szczególnej ostrożności.więcej w tej treści sucha karma dla psaZarówno zbiorniki, urządzenia przesyłowe jak i drobne akcesoria typu węże do paliwa posiadać muszą wymagane atesty i zabezpieczenia pod tym kątem – . Z tego powodu koszty tego wszystkiego są pokaźne, ale inwestycja taka jest na długi czas, bo przy odpowiednim konserwowaniu elementy takie jak pompy do paliwa z licznikiem posłużą sprawnie nawet kilka dekad – .

benzyna

Autor: HM Revenue & Customs
Źródło: http://www.flickr.com
Dla kierowców z kolei ważne też będzie to, aby płacili tylko za tyle, jak dużo benzyny wlali do baku, dlatego też dystrybutory paliwa jakie się zakupi muszą mieć wymagane homologacje. Dużą część ogólnych kosztów pochłonie wyposażenie sklepu na stacji o niezbędne produkty, jakie powinno się mieć. Warto przy planowaniu uwzględnić także sprzedaż artykułów spożywczych i alkoholu, bo właśnie one współcześnie mogą dać dużą część dochodów, jakie mają stacje z paliwami.