Poszukujemy pracy w IT – o czym warto wiedzieć?

Branża IT nieustannie się zmienia. Nowatorskie narzędzia informatyczne wykorzystywane są w coraz szerszym zakresie, w rozmaitych branżach i na zróżnicowane sposoby. Z tej przyczyny wzrasta także zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych informatyków.

Branża informatyczna jest bardzo charakterystyczna. IT to pojęcie tak bogate, iż w obrębie tej płaszczyzny zatrudnienia znajdziemy mnóstwo różnych profesji, przykładowo programistów, testerów oprogramowania, albo specjalistów ds. baz danych. Czasem bywa, że wielkie korporacje zatrudniają informatyków etatowych, których obowiązkiem jest codzienna obsługa pracowników, obejmująca naprawę sprzętu elektrotechnicznego, instalację potrzebnych programów, czy uaktywnianie dodatkowych sprzętów.

Firmy jednak niechętnie zatrudniają informatyków w pełnym wymiarze godzinowym, gdyż ich praca ma charakter zmienny: raz pojawia się mnóstwo zadań do wykonania, ale na drugi dzień nie ma nic do roboty. Ze względu na to, a także z wielu innych przyczyn, najpopularniejszą formą zatrudnienia w branży IT jest kontrakt. Freelancer co prawda nie może liczyć na płatny urlop, stabilność zatrudnienia, albo płatne zwolnienie lekarskie, osiąga za to jednak szereg innych korzyści – .

Nietypowość branży IT powoduje, iż regularne godziny pracy nie są często spotykane. Często zdarza się, że informatyk musi pracować po godzinach funkcjonowania biura, tak, żeby realizując swoje zadania nie utrudniać wykonywania obowiązków innym zatrudnionym.

Warto zobaczyć inne nasze strony (https://hostessa.pl/hostessy-gliwice/), aby zgłębić inne interesujące informacje na analogiczny temat. Nie zwlekaj zatem i kliknij tutaj!

Dlatego właśnie etat jest w tym fachu prawdziwą rzadkością, ale sami informatycy także wolą współpracę kontraktową.

Informatyka

Autor: zenjazzygeek
Źródło: http://www.flickr.com
Co sprawia, że freelancer woli niezależność od stałej posady? Przede wszystkim może liczyć na większe zróżnicowanie projektów. Ze względu na to, że dla poszczególnych firm realizuje pojedyncze projekty i pracodawca nie jest narażony na koszty zatrudnienia pracownika, można wywalczyć o wiele bardziej atrakcyjne ceny za realizację ustalonych zadań.

Bardzo cenioną cechą przy kontraktach jest elastyczność – specjalista IT osobiście decyduje, czy chce wykonać dane zlecenie, czy nie. Jest to szczególnie istotne w przypadku programistów, których praca ma charakter twórczy i nie powinna być wykonywana jedynie z poczucia obowiązku.