Przenośniki taśmowe – opis agregatu.

Przenośnik taśmowy to konstrukcja transportowa o charakterze ciągłym.
Za sprawą sporej różnorodności i szerokiej gamie taśm transportowych można je używać do różnych produktów. Zazwyczaj stosowane są do transportu materiałów sypkich lub drobnych. Przenośniki taśmowe mają duże zastosowanie w prawie wszystkich branżach przemysłu. Używane są w hurtowniach, składowiskach, kopalniach kruszywa, polach budów albo liniach produkcyjnych.

Przenośnik taśmowy

Źródło: http://www.sxc.hu
Istnieje wiele struktur przenośników taśmowych. Prawie wszystkie zasilane są silnikami elektrycznymi. Najczęściej spotykany jest przenośnik, składający się z taśmy transportowej (przenośnikowej), zespolonej w pętlę podpartej na zwałach zwanych krążnikami, zasilany za pomocą jednego lub wielu bębnów zasilających.

Kiedy stosować przenośniki taśmowe dla firm

Taśma jest napinana za pomocą mniej albo bardziej skomplikowanych motorów naciągających ( śruba rzymska, naciągacze sprężynowe, nadążne, grawitacyjne, hydrauliczne albo pneumatyczne). Przy ładunku produktów, mogących oblepiać taśmę (szlam, stłuczka szklana, cukier), instalowane są z reguły też agregaty do czyszczenia taśmy (szczoty, noże, skrobaczki). Taśma w przenośniku taśmowym wykonana jest zazwyczaj z gumy, silikonu, elastycznego tworzywa sztucznego, a nawet bawełny, umacniana stalowym drutem.

Są także przenośniki zasilane linami albo łańcuchami, przenośniki z taśmą wyposażoną w zabieraki ułatwiające transportowanie materiałów pod dużymi kątami, czy przenośniki z taśmą, która przykrywa nosiwo. W długich transporterach taśma powrotna może być odwracana. Kolejnym rozwiązaniem jest konstrukcja z taśmą zwijana w rurę w środkowej części drogi przenośnika – dzięki temu, towar transportowany, jest ochraniany przed czynnikami zewnętrznymi, a trasa przenośnika może przebiegać po łukach.

Przenośniki taśmowe mogą zawierać na przykład wagi (mierniki przepływu) przenoszonego towaru czy wykrywacze metali. Pracę transportera zabezpieczają sygnalizatory zerwania taśmy, przeciążenia, czujniki temperatury, zbiegania taśmy i tym podobne. Przenośniki taśmowe lub łańcuchy następujących po sobie takich przenośników mogą przesyłać materiały na wielokilometrowe odległości.

Sprawdź również depalyzatory
Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie transport kołowy jest utrudniony albo mniej się opłaca, jak też do przenoszenia materiałów z miejsca niższego na wyższe. W kopalniach podziemnych przenośniki taśmowe po wyposażeniu w urządzenia zabezpieczające i sygnalizacyjne, mogą służyć do transportowania pracowników (zazwyczaj w pozycji klęczącej). W kopalniach odkrywkowych wykorzystuje się przenośniki, których położenie jest zmieniane w trakcie przesuwania frontu robót za pomocą tzw. mostów skarpowych. Warto sprawdzić więcej