Przydatne newsy o branży transportowej w Polsce

W każdym kraju, niezależnie od jego rozwoju, stanu gospodarki, stanu dróg czy ustroju politycznego, istnieje transport publiczny. Jedyna, ale zasadnicza różnica polega na tym, iż w jednym kraju taki transport sprawuje się wspaniale, natomiast w innym właściwie nie istnieje, więc ludzie najczęściej korzystają ze swoich sposobów, z prywatnym transportem na czele. A jak się ma sytuacja w Polsce?

W Polsce niestety dotknęła nas choroba poprzedniego systemu, jaką jest brak modernizacji. Mowa tu o kolei. Zależnie od regionu, rodzaju połączeń oraz innych kluczowych czynników (na przykład, infrastruktura w przeszłości) sytuacja wygląda raz lepiej, raz gorzej. W jednym miejscu sytuacja się poprawia, za to w innym pogarsza się. Zmiany nie są więc systemowe. Kiedyś siatka połączeń była bardzo rozbudowana, ale tez nie było tyle samochodów.

transport

Autor: Jean-Pierre
Źródło: http://www.flickr.com

Obecnie mnóstwo ludzi posiada auta, zatem niektóre połączenia wymierają i nie przynoszą dochodów.

Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku Polskiej Komunikacji Samochodowej (PKS). Niektóre dworce po prostu straszą, inne przestały istnieć, a jeszcze inne są wyremontowane, świadczy to o braku systemowego pomysłu na tego typu działalność. Tę lukę wypełnili prywatni posiadacze busików, którzy świadczą usługi nie tylko na ternie Polski, ale także poza granicami kraju. Masowa turystyka zarobkowa Naszych Rodaków najbardziej zaś wpłynęła na branżę lotniczą. Tanie loty, szybkość dotarcia na miejsce oraz wygoda, to najważniejsze czynniki, dlaczego Polacy tak pokochali tę formę przemieszczania się z miejsce na miejsce. Trend ten będzie wzrastał, obecnie podróżowanie samolotem po Polsce jest dość drogie, ale i to powoli się zmienia.

transport

Autor: Alan Wilson
Źródło: http://www.flickr.com
Mówiąc o transporcie powinniśmy także zwrócić uwagę na to, że czy to transport (więcej na stronie) masowy (PKP, PKS), czy specjalistyczny, to branża, która rozwija się wyrażnie lepiej w sektorze prywatnym. Weźmy na dobry przykład taki transport chłodniczy w Polsce. Ta branża rozwija się w naszym państwie coraz lepiej. Te niecodzienne usługi świadczone są przez profesjonalne firmy (np. ), które posiadają bazę samochodów z agregatami chłodniczymi, w których temperatura waha się od – 25 do + 25 stopni. Można wynająć też takie do minus 75 stopni Celsjusza. To akurat specjalne auta do transportowania tak zwanego „suchego lodu”. Poza tą branżą, istnieje wiele innych, w których transport – sprawdź więcej – jest kluczowy.