Rodzaje paliw płynnych oraz ich sposoby wykorzystania

Pomimo że rodzajów paliw jest sporo, to właśnie paliwa płynne zasilają wszelkie auta poruszające się po ulicach. Do paliw zasilających samochody i motocykle zalicza się produkty pochodzące z rafinerii, jak chociażby benzynę czy ropę, która jest stosowana do napędzania silników diesla, ale też paliwa kopalne, jak przykładowo gaz ziemny, który ze względu na swój koszt jest bardzo chętnie wykorzystywany w Polsce. Paliwa płynne to również paliwa wytwarzane syntetycznie, do których zalicza się na przykład syntetyczna benzyna, wytwarzana przez wielkie firmy paliwowe przykładowo z ropy naftowej lub węgla, za pomocą przemian chemicznych.

Dystrybucja paliw

stacja paliw

Autor: Esteban
Źródło: http://www.flickr.com

Paliwo płynne sprzedaje się (OsAuto) na stacjach benzynowych, każda odmiana paliwa ma swój osobny, odpowiednio podpisany zbiornik. Dystrybutory paliw płynnych są zaawansowanymi pod względem technicznym urządzeniami, wszystkie posiadają wbudowany system odprowadzania łatwopalnych oparów benzyny oraz szereg innych zabezpieczeń które mają zapobiegać zapłonowi podczas napełniania baku paliwem. Stosuje się osobne zbiorniki do paliw ciekłych, oraz ze względu na inną technologię wykorzystywaną w trakcie tankowania – osobne do gazu ziemnego. Z tego powodu też dystrybutory gazu położone są zazwyczaj przy końcu stacji paliw – tam, gdzie znajdują się zbiorniki LPG (więcej – ). Paliwa innego rodzaju są przechowywane w zbiornikach znajdujących się pod stacją benzynową.

Dodatkowa oferta na stacjach benzynowychOprócz tankowania samochodu, na stacji paliw można dokonać zakupów. Spora część asortymentu dostępnego w sklepach znajdujących się przy stacjach wiąże się z samochodami – można tam znaleźć produkty do konserwacji, płyny do wycieraczek, oleje silnikowe i tak dalej. Poza tym można tam kupić produkty spożywcze, papierosy oraz napoje alkoholowe. Od jakiegoś czasu prowadzi się także niewielkie punkty gastronomiczne oferujące hot dogi, zapiekanki czy gorące napoje. W tych miejscach nierzadko znajduje się także mechaniczna bądź ręczna myjnia. Poza tym w wielu takich miejscach prowadzona jest sprzedaż, jak również usługi opierające się na napełnianiu wykorzystanych butli gazowych.

Jeśli zainteresował Cię taki artykuł, sprawdź bez wahania ten świetny serwis (https://www.aircom.ag/pl/offer-tpms-pl/) – on też jest warty uwagi, zatem na pewno się nie rozczarujesz!

Zazwyczaj tego rodzaju punkt można znaleźć w miejscu, gdzie znajduje się zbiornik LPG.