Sprzedaż na złom pojazdu

Nawet w największym stopniu ulubiony automobil pewnego dnia trzeba będzie przekazać na złom, aby zamienić je nowym. Bez względu na to, czy uszkodzone auto sprzedajemy innej osobie fizycznej, czy decydujemy się na złomowanie pojazdów, obowiązkowo należy go wyrejestrować.

skup złomu
Odsprzedaż wozu należy zgłosić w oddziale komunikacji odpowiedniego urzędu miasta. Zgodnie z literą prawa, sprzedawca ma na to 30 dni. Kierowcy niejednokrotnie o tym zapominają.

Jeśli zamieszczone tu materiały przyciągają Twoje oko, to dodatkowo zerknij na omówienie, które przeczytasz, kiedy klikniesz ten odnośnik!

A jest kilka powodów, dla których warto to uczynić.

Odbiorca auta może nie mieć zamiaru go rejestrować, lecz rozebrać na części. A to jest w Polsce prawnie bezprawne. Po drugie, jeśli kupujący nie przerejestruje na siebie wozu wówczas dalej będziemy posiadaczem pojazdu. To może skończyć się wyrokiem za brak ubezpieczenia OC. Samochód, który nie nadaje się do jazdy i nie chcemy go odnawiać, prawidłowiej wyrejestrować. Złomowanie pojazdów jest najlepszym rozstrzygnięciem w sytuacji, kiedy niekompletny pojazd zaśmieca posiadłość, a my potrzebujemy gotówki.
Zgodnie z przepisem wehikuł podlega wyrejestrowaniu na wniosek jego posiadacza w pięciu przypadkach. Te przypadki to złomowanie w Stacji Demontażu Pojazdów. Druga sytuacja, to kradzież pojazdu. Trzeci powód, to wywóz auta z kraju, jego sprzedaż i rejestracja w odrębnym państwie. Czwarta, losowa, jest stosowana w wypadku, kiedy nieodzowna jest likwidacja pojazdu, choćby w wyniku karambolu, bądź zapalenia. No i piąta, to znaczy udokumentowanie trwałej i totalnej straty samochodu. Złomowanie pojazdów jest zobowiązaniem wynikającym z Ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Kompetentne przedsiębiorstwa po każdym owego gatunku zabiegu, wystawiają klientowi poświadczenie. Przedsiębiorstwa te starają się, żeby włączana transakcja była obustronnie pomyślna.

Ażeby wyrejestrować auto, należy przynieść do urzędu zaświadczenie o tym, iż zaszło złomowanie pojazdów, nieważny dokument rejestracyjny, również kartę auta, o ile była wydawana. Auto, bądź odrębny wehikuł zaplanowany do złomowania musi być w miarę kompletny. Ów wymóg dotyczy jedynie samochodów osobowych.