Sztuka ogrodzenia

Ogrodzenie terenu na którym stoi nasz nowy dom, jest niczym symboliczne zwieńczenie całego przedsięwzięcia. Ogrodzenie drewniane, murowane czy panelowe? Możliwych konstrukcji jest wiele, zatem którą wybrać?

Drewno, wygląda naprawdę imponująco. Ale mimo, że ładne, co pewien czas wymaga konserwacji. Nie jest odporne na szkodliwe działanie promieni słonecznych, deszcz i uszkodzenia czy zadrapania.

Alternatywą dla drewna są betonowe płyty ogrodzeniowe, cechujące się odpornością na wysokie i niskie temperatury, wiatr, śnieg itp. Funkcjonalne i w dobrych cenach, najlepiej nadają się do grodzenia dużych działek – na mniejszym terenie mogą niepotrzebnie zabierać zbyt dużo miejsca oraz sprawiać wrażenie przytłaczającej ciężkości.Albowiem murowane ogrodzenie (patrz) – mimo, że odporne – może sprawić, iż będziemy czuli się odseparowani od świata „zewnętrznego”. Wtedy naszą uwagę powinny przykuć ogrodzenia panelowe. Są lekkie wizualnie, funkcjonalne i posłużą nam na długie lata.

Ogrodzenie

Autor: ht BeverlyLR
Źródło: http://www.sxc.hu

Na tyle mocne, by dać spokój, a przy tym na tyle prześwitujące, by mieć pogląd na to, co się dzieje poza nim. Ogrodzenia tego typu z powodzeniem zastąpiły ogrodzenia zbudowane z tzw. siatki ślimakowej, albowiem w odróżnieniu od siatki składają się z osobnych modułów, nie tworzą całości. W momencie powstałych usterek możliwa jest więc sprawna i szybka wymiana lub naprawa, bez potrzeby rozbiórki całego ogrodzenia. Ogrodzenie panelowe (link) wyróżnia trwałość, wytrzymałość i niewysoka cena. Ich montowanie nie jest pracochłonne, co w kontekście placów budowy, czy w momentach gdy zależy nam na czasie – ma duże znaczenie.

Podobnie jest z ich rozbiórką, która nie trwa długo i nie sprawia większych trudności. Jeśli zastanawiamy się nad tego typu ogrodzeniem, wystarczy skorzystać z internetu wpisując w wyszukiwarce poszukiwany temat: producenci paneli ogrodowych. Więcej na https://www.anotis.com.pl/
Najtańszym, o wysokich wartościach ozdobnych rozwiązaniem są żywopłoty. Zielony, szczelny parawan nie jest łatwy do przekroczenia a przy tym pełni funkcję naturalnego ekranu akustycznego. A do tego elegancko się prezentuje…