Szybki rozwój transportu kolejowego i powietrznego zupełnie zmienił życie na naszej planecie

Jeszcze wiek temu na pojazd mechaniczny, naturalnie taki bardzo prymitywny w porównaniu z obecnymi modelami, stać było tylko najlepiej zarabiających obywateli. Nadal podróżowało się wozami na wsiach, a dorożkami w miastach. A gdy w styczniu spadł śnieg, to sanna w zimny, lecz i słoneczny dzień zapewne była prawdziwą przyjemnością. Wtedy prawdopodobnie jeszcze nikt na poważnie nie myślał, że za 10 dekad będzie można latać airbusami na drugi koniec świata, a dobrze rozwinięty transport lotniczy z Chin będzie napędzał międzynarodowy handel.

transport kolejowy
Autor: InterCityImpress
Źródło: http://www.flickr.com
Tymczasem rejsy przez Ocean Atlantycki odbywały się już regularnie, a o tym fakcie przypomina nam choćby historia Titanica. W ciągu następnych dekad inżynierowie pracowali nad unowocześnieniem istniejących linii kolejowych, a po 1945 roku na drogi wyjechało też dużo autobusów. Przed konstruktorami stanęły rozmaite trudności. Gdy pod uwagę weźmiemy np. połączenie Europy z kontynentem azjatyckim, to najprawdopodobniej wszyscy zgodzimy się z ówczesnymi inżynierami, że między tymi obszarami świata najlepiej i najszybciej byłoby jeździć koleją. Orient Express oraz Kolej Transsyberyjska stały się symbolem tych dalekich i jednocześnie egzotycznych wojaży.

Teraz np. transport kolejowy z Chin nie jest już owiany tak ogromną sławą, lecz bez niego do Hiszpanii czy Polski nie trafiłyby tak chętnie kupowane produkty jak ubrania, zabawki czy sprzęt elektryczny. Dowiedz się więcej: Transportzchin. Nie mniejszym przedsięwzięciem było budowanie linii kolejowych w bardzo niedostępnych miejscach, przykładowo w górach Ameryki Południowej. Po koniec XIX wieku powstała tam słynna Kolej Transandyjska, a pracami kierował polski inżynier Ernest Malinowski. Niegdyś brakowało technologii i maszyn, zatem wspomniana budowa trwała długo, lecz obecnie możemy korzystać z efektów tej pracy - wtedy pierwsze szlaki zostały przygotowane.kontenery z chin
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Bez pociągów, pojazdów mechanicznych, tirów czy samolotów i statków nasze życie na pewno byłoby bardzo nieciekawe - nie moglibyśmy na śniadanie jeść słodkich owoców tropikalnych ani wyjeżdżać na pozostałe kontynenty. A turyści musieliby zrezygnować z dotychczasowych pasji na rzecz mniej atrakcyjnego dla nich muzykowania, filmu czy nareszcie gotowania albo haftowania. Transport kolejowy z Chin, przewóz rzeczy do krajów europejskich lub dostawa owoców morza z Włoch mają kluczowe znaczenie właściwie dla każdego mieszkańca globu.