Tłumienie pojazdu – dlaczego warto wykorzystywać dodatkowe materiały? Przewodnik

Często zdarza się, że nie jesteśmy do końca zadowoleni z naszego auta, lecz nie możemy sobie pozwolić na jego zmianę. Czasami decydujemy się na poprawienie tych cech, jakie uznajemy za niewystarczające. Co zrobić, jeżeli nie odpowiada nam w szerokim zakresie zrozumiana akustyka samochodu? Postaram się zilustrować na czym polega wyciszenie auta.

samochód marki audi

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
Dodatkowe wygłuszenie samochodu to nic innego jak instalacja następnej warstwy materiałów wygłuszających. Możemy dzięki temu wyciszyć prawie całe auto, jednak najczęściej spotykany jest montaż na fragmentach nadwozia, takich jak: podłoga, drzwi, , ściana grodziowa między motorem a wnętrzem, a także w bagażniku – następna strona. Wyciszenie auta stosuje się głównie po to, aby modyfikować przestrzeń akustyczną w środku pojazdu. Szczególnie ważne jest to w trakcie tworzenia zabudowy car-audio, stąd prawie wszystkie profesjonalnie zamontowane automobilowe systemy nagłośnieniowe składają się również z ponadplanowego wygłuszenia. Następnym powodem wykorzystywania wygłuszenia może być podwyższenie komfortu jazdy poprzez zmniejszenie hałasu dobiegającego z zewnątrz kabiny auta, także szumów powietrza opływającego nadwozie czy hałasu motoru.

To rozwiązanie niesie z sobą także inne pożytki. Przykładowo, wygłuszenie drzwi auta znacząco przekształca dźwięk powiązany z każdym ich zatrzaśnięciem – nasza strona internetowa.

Jeśli chcesz znaleźć naprawdę bardzo dobre źródło, zerknij na tekst (https://s-performance.pl/), który został zredagowany przez prawdziwego eksperta.

Tym samym nawet w popularnym pojeździe można otrzymać skutek akustyczny zatrzaskiwania drzwi znany z drogich limuzyn. Następne plusy to usztywnienie powierzchni blach jak też możność usunięcia przeróżnych hałasów rozbrzmiewających z wnętrza czterokołowca przez użycie właściwego podklejenia hałasujących fragmentów.

samochód, Volkswagen

Autor: Blowing Puffer Fish
Źródło: http://www.flickr.com
Do wygłuszenia auta można użyć rozmaitych surowców. Najbardziej rozpowszechnione są maty bitumiczne. Ich atutami są mały koszt i całkiem niezłe własności izolacji akustycznej. Spotkać możemy także maty bitumiczne z powierzchnią aluminiową, które są trwałe na wielką temperaturę i dzięki temu mogą być stosowane w przegródkach silników. Inną znaczącą grupą są wygłuszenia filcowe. Rekomenduje się je przede wszystkim do osłabiania hałasu, gdyż posiadają niezłe właściwości wyciszania dźwięków jak też redukcji drgań. Z powodzeniem stosowane są głównie na fragmentach takich jak bagażnik samochodu, używa się ich jednak również w innych miejscach. Maty maty bagażnikowe filcowe posiadają mniejszą od mat bitumicznych zdolność modyfikowania przestrzeni akustycznej auta.