Transport w Europie i na Świecie

Położenie naszego kraju w samym środku Starego Kontynentu nie raz prowokowało wrogie wojska, by najechać nasze ziemie. Niestety, czas przeszły obfituje w takie dramatyczne dla nas wydarzenia, atakowano nas ze Wschodu i Zachodu, z Południa i z Północy… Na całe szczęście aktualnie mamy możliwość życia w spokojnych czasach. Prawdą jest, na Zachodzie bez zmian, lecz na Wschodzie gorąco, lecz mamy przekonanie, że jesteśmy bezpieczniejsi niż dawniej. Co więcej, Nasz kraj jako członek wielu organizacji zyskuje coraz większy autorytet w Europie. Aktualnie, nasze położenie to zaleta, gdyż jesteśmy jakby węzłem komunikacyjnym ,który łączy różne obszary Starego Kontynentu.

transport morski

Autor: Rennett Stowe
Źródło: http://www.flickr.com
Transport pozwala na współpracę produkcji materialnej. Jest nieocenioną pomocą w każdego rodzaju produkcji na skalą masową. Transport (dodatkowe informacje przyczepa do 750 kg) wodny, podobnie jak i lądowy, wykazuje w ostatnich latach spory wzrost. Jeśli weźmiemy pod uwagę cechy specyficzne transportu (koszty i czas przewozu, podatność transportowa czy średnia odległość przewozu), to należy potwierdzić, iż transport morski odznacza się jedną z najbardziej pożądanych alternatyw w zakresie przewozu ładunków i pasażerów. Jednocześnie dość tanie, w porównaniu do innych rodzajów transportu, jest urządzenie dróg wodnych.

ciężarówka w trasie

Autor: roovuu
Źródło: http://www.flickr.com

Transport morski w Polsce od dawien dawna był naszym oknem na świat. Już przecież od XVI wieku port w Gdańsku to miejsce, skąd eksportowano polskie dobra do Europy Zachodniej. Po 1918 do Gdańska przyłączyła się Gdynia rozwijając się bardzo szybko. Po II wojnie światowej pozostałe polskie porty też ruszyły do przodu. Obecnie, transport – kliknij odnośnik – morski jest niezwykle ważny, ma ogromne znaczenie w obsłudze naszego handlu zagranicznego z państwami z innych kontynentów. Różnorodne typy statków natomiast pozwalają transportować różnorodne artykuły: ciekłe i gazowe, masowe i stałe.

Transport morski spełnia prawie tak pokaźną rolę przewozach towarów, jak transport lotniczy w międzynarodowych przewozach. To podstawowa gałąź transportu, która obsługuje globalną wymianę handlową. Dodatkowo, dla państw wyspiarskich (Japonia, Wielka Brytania czy Australia), tego typu transport to sto procent całościowej wymiany handlowej. W tych krajach transport morski to coś więcej niźli tylko podstawowy transport (tutaj możesz się dowiedzieć więcej: dobrze opisane). Możemy przyznać, że takie kraje są zależne od tego typu wymiany handlowej. Gdyby bowiem coś się stało na morskich szlakach komunikacyjnych, to te państwa poczułyby to jako pierwsze. Oczywiście, im większy i bogatszy kraj, tym mniejsze zagrożenie jakimś zakłóceniem wymiany handlowej.