Gmina Trzebielino - Pierwsza gmina w naszym kraju 100 procent LED

Szukając oszczędności, władze samorządowe w naszej ojczyźnie częstokroć włączają oświetlenie tylko na kilka godzin wieczornych a także porannych. Przykład gminy Trzebielino wykazuje, iż dzięki mądrej inwestycji można oświetlać drogi oraz ulice przez pełną noc, przy równoczesnym obniżeniu wydatków na energię o ponad połowę, co ma istotny wpływ na finanse gminy.

Oświetlenie ledowe
Autor: Ari Helminen
Źródło: http://www.flickr.com
Trzebielino, mała gmina leżąca w środkowo-zachodniej części woj. pomorskiego, licząca powyżej 3800 rezydentów, jako pierwsza w naszym kraju zmodernizowała w stu % oświetlenie uliczne na nowoczesne oraz energooszczędne oprawy LED-owe (www.mojaenergia24.pl). Całość była sfinalizowana w oparciu o formułę opłacania projektu z gospodarności wytworzonych z redukcji wydatków za energię . Warto zaakcentować, iż zastosowana formuła finansowania nie obciąży budżetu gminy.

W sierpniu 2012 roku, na terenie gminy dokonano modernizacji 354 opraw świetlnych z czego dwieście trzynaście wymieniono na nowe oprawy Selenium Led o mocy 55W jak też 73W. W pozostałych oprawach, po dogłębnym przeglądzie, działające dotąd źródła światła zostały podmienione na energooszczędne źródła LED-owe (www.mojaenergia24.pl/pl/c/Oprawy-oswietleniowe-LED/93).Przed modernizacją moc oświetlenia ulicznego we wspomnianej gminie wyn. 54 kW, z kolei po wymianie na oprawy LED jest to 26kW! Mało tego zaszła istotna poprawa oświetlenia ulic, wzrosło poczucie bezpieczeństwa obywateli, natomiast koszta zużycia prądu spadły o więcej niż 50 procent. Zamontowane oprawy zostały także wyposażone w drajwery, fabrycznie zaprogramowane narzędzie zmieniające natężenie oświetlenia, dzięki którym można uzyskać dodatkowe 30 % oszczędności energii.
Nowy system oświetlenia włączony w Trzebielinie jest nie tylko energooszczędny i ekologiczny, ale także bardziej przyjazny dla mieszkańców. Białe światło wysyłane przez diody LED postrzegane jest jako w wyższym stopniu naturalne a także jaśniejsze. Przy zainstalowanym białym świetle nieporównywalnie łatwiej rozpoznaje się przedmioty, formy oraz odcienie po zapadnięciu zmierzchu.

Zwiększona widoczność to główny element przyczyniający się do poprawy bezpieczeństwa na szosach. Jednym z ważniejszych kryteriów jakie zapewne przyświecały gminie przy modernizacji oświetlenia były koszta. Jeżeli idzie o oświetlenie uliczne led ceny w porównaniu z pozostałymi wariantami oświetlenia są istotnie konkurencyjne.