Trzebielino – Pierwsza gmina w naszej ojczyźnie 100 procent LED!

Wypatrując oszczędności, władze samorządowe w Polsce częstokroć włączają oświetlenie jedynie na parę godzin wieczornych i porannych. Przykład gminy Trzebielino pokazuje, że dzięki inteligentnej inwestycji można oświetlać drogi i ulice przez całą noc, przy równoległym obniżeniu wydatków na energię o ponad połowę, co ma kluczowy wpływ na finanse gminy.

Oświetlenie ledowe

Autor: Ari Helminen
Źródło: http://www.flickr.com
Trzebielino, niewielka gmina leżąca w środkowo-zachodniej sferze woj. pomorskiego, licząca ponad 3800 rezydentów, jako pierwsza w naszej ojczyźnie zmodernizowała w 100 % oświetlenie uliczne na najnowocześniejsze i energooszczędne oprawy LED-owe . Całość była uskuteczniona w oparciu o formułę opłacania projektu z oszczędności wytworzonych z obniżenia rachunków za energię elektryczną. Warto zaakcentować, że użyta formuła opłacania nie obciąży budżetu gminy.

W sierpniu 2012 roku, w obrębie gminy dokonano modernizacji 354 opraw świetlnych z czego dwieście trzynaście zastąpiono nowymi oprawami Selenium Led o sile 55W a także 73W. W innych oprawach, po gruntownym przeglądzie, funkcjonujące dotąd źródła światła zostały wymienione na energooszczędne źródła LED .

Przed aktualizacją moc oświetlenia ulicznego w omawianej gminie wynosiła 54 kW, zaś po wymianie na oprawy LED jest to 26kW! Co więcej nastąpiła znaczna poprawa oświetlenia ulic, zwiększyło się poczucie bezpieczeństwa obywateli, natomiast koszty zużycia prądu spadły o przeszło 50 %. Zainstalowane oprawy zostały także wyposażone w drajwery, fabrycznie zaprogramowane urządzenie modernizujące nasilenie oświetlenia, dzięki jakim można uzyskać kolejne 30 % oszczędności energii.

Nowy system oświetleniowy włączony w Trzebielinie jest nie tylko energooszczędny i proekologiczny, ale też bardziej przyjazny dla obywateli. Białe światło wysyłane przez diody ledowe postrzegane jest jako bardziej naturalne i jaśniejsze. Przy zainstalowanym białym świetle znacznie łatwiej rozpoznaje się przedmioty, formy a także odcienie po zapadnięciu zmroku.

Zwiększona widoczność to kluczowy element przyczyniający się do poprawienia bezpieczeństwa na ulicach.

Wejdź na ten link, aby przeczytać podobne materiały. Dla przykładu zobacz serwis (https://www.poldannet.pl/pl/page/siatki-sportowe.html), który omawia intrygującą Cię tematykę, a na pewno się nie rozczarujesz.

Jednym z istotniejszych kryteriów jakie na pewno przyświecały gminie przy modernizacji oświetlenia były koszta.idź tutaj dostawca sprzętu kosmetycznego dostawca sprzętu kosmetycznegoJeżeli chodzi o oświetlenie uliczne led ceny w porównaniu z pozostałymi rodzajami oświetlenia są istotnie konkurencyjne.