W dzisiejszych czasach przemieszczanie się pomiędzy państwami szczególnie w granicach Europy nie stanowi w zasadzie żadnego problemu.

Na dzień dzisiejszy przemieszczanie się między państwami zwłaszcza w granicach Europy nie stanowi w zasadzie żadnego problemu. Każdy może udać się z dowolnego miejsca w Polsce do większości państw europejskich posiadając jedynie dowód osobisty.

Samochód

Autor: Alexander Nie
Źródło: http://www.flickr.com
W obecnej Europie przekraczanie granic stało się banalnie proste dla znacznej większości osób. Podobnie sytuacja wygląda także dla obywateli Polskich, między innymi mieszkańców Dolnego Śląska. Historia tej krainy, to przenikające się dzieje plemion germańskich oraz słowiańskich sięgające nawet II wieku n.e. W niedalekiej przeszłości rodowita ludność tych terenów została zastąpiona przez napływową ludność ze wschodu. Te historyczne zależności a także bliska odległość sprawiają, iż dużo osób z tego regionu regularnie podróżuje w w stronę Niemiec. Nie jest to oczywiście wyłączny kierunek podróży, popularne są także państwa takie jak na przykład Belgia i Holandia, jednakowoż Niemcy pozostają najchętniej wybieranym kierunkiem. W miastach w zasadzie na każdym kroku możemy zaobserwować reklamy w rodzaju: przewozy do Niemiec z Dolnego Śląska – Edenbus. W takiej sytuacji oczywiste jest, iż różne firmy będą chciały zarobić na tej formie transportu. Efektem tej sytuacji jest znacząca konkurencja między poszczególnymi przedsiębiorstwami. Najwięcej korzystają na tym klienci, którzy nie licząc niskich cen, mogą także liczyć na coraz bardziej komfortowe warunki podróży. Przewoźnicy przeganiają się w wymienianiu zalet ich oferty, mówimy tu o elementach takich jak na przykład: nowoczesna autokary, klimatyzacja, poczęstunek w trakcie trasy, bądź wyświetlanie filmów oraz puszczanie muzyki. Polem do wybicia się są także, a może zwłaszcza, rozkłady jazdy autokarów, jakkolwiek dziwnie to brzmi. Kłopot polega na tym, iż nie każdy przewoźnik (teraz – zobacz) ma wystarczająco pieniędzy na organizowanie wyjazdu, w ramach którego nie będzie kompletu pasażerów. W efekcie znaczna część firm oferuje 2-3 terminy tygodniowo, które nie każdemu muszą pasować. Przewagę w tej sytuacji zyskują firmy z nieco większym budżetem, które są gotowe zaryzykować i ustanawiają większą liczbę kursów. Część przewoźników w walce o pasażera posunęła się nawet do tego, że podjeżdżają po niego w jakiekolwiek miejsce, przez co pasażer nie musi fatygować się z torbami na przystanek.

Konkludując, obecnie przemieszczanie się między granicami większości państw europejskich nie stanowi w zasadzie żadnego kłopotu. Taka sytuacja otwiera rynek na firmy, które zajmują się przewozem ludzi. Mocna rywalizacja między tymi firmami wpływa korzystnie zarówno na ceny, jak i komfort podróży, na czym korzystają głównie klienci.

Ten serwis www, który masz przed oczami, zaprowadzi Cię do atrakcyjnych materiałów na omawiany wątek – zobacz też inne teksty mające równie trzymające w napięciu posty.

/J]