W jaki sposób najbardziej korzystnie kupić samochód na firmę

Wiele osób, które mają swoją działalność przeważnie decyduje się dosyć prędko na zakup firmowego auta. Oczywiście na początku prowadzenia działalności nie mamy odpowiednich funduszy na taki zakup i jeździmy swoim prywatnym autem.

wnętrze samochodu

Autor: Tracie Hall
Źródło: http://www.flickr.com
To, co warto wiedzieć, to przede wszystkim jakie koszty podatkowe możemy sobie odliczyć jeżdżąc własnym autem, a jakie w sytuacji, gdy mamy auto na firmę. Jeszcze inne zasady obowiązują jeśli nasze przedsiębiorstwo zajmuje się transportem.

Jeśli w przedsiębiorstwie korzystamy z własnego auta, wówczas możemy odliczyć od podatku głównie paliwo.

Ten materiał posiada ciekawe dane na opisywany wątek, lecz jeśli masz ochotę poznać podobne aktualności, to dokładnie prześledź solidne informacje (https://www.hurtopony.pl/opony-do-samochodu/volvo/v60).

W tym celu należy prowadzić ewidencję przebiegu takiego pojazdu, która będzie podstawą do rozliczenia z fiskusem. Oczywiście istnieje konkretny limit kosztów do rozliczenia w danym okresie. Co oprócz tego możemy rozliczyć w kosztach firmy? Przede wszystkim konieczne usługi serwisowe, na przykład przegląd techniczny czy konieczną naprawę. Oprócz tego rozliczymy też obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu.

Niestety nic nie możemy poradzić na to, że samochód, którego używamy w naszej firmie zużywa się znacznie szybciej. Zazwyczaj już po kilku latach jesteśmy zmuszeni kupić nowe auto, żeby nie ponosić kosztów coraz droższych napraw. Wówczas należy rozważyć dwa rozwiązania, dzięki którym samochód (kup uszczelniacz do opon) stanie się częścią majątku przedsiębiorstwa.

Przykład samochodu marki Ford

Autor: order_242
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli planujemy kupno nowego samochodu, należy wcześniej poznać opcje sfinansowania takiej operacji. Przeważnie są to dwie opcje: kredyt lub . Jakie zatem są istotne różnice? Jeśli kupujemy samochód na kredyt, wtedy odliczymy sobie, między innymi, amortyzację i podatek VAT, zawarty w cenie zakupu. W leasingu nie możemy odliczyć amortyzacji. Są jednak inne plusy takiej formy finansowania. Warto wiedzieć, że raty leasingowe odliczamy kompleksowo, bez podziału na odsetki, dzięki temu auto firmowe może pracować na spłatę kolejnych rat leasingowych. Poza tym warto kupić auto w leasing Gdańsk, jeśli ma to być kosztowny model. Wtedy w myśl obowiązujących przepisów możemy odliczyć VAT dwukrotnie. Pierwszy raz w związku z ratami leasingowymi, drugi raz w związku z wykupem samochody po leasingu. Jest to więc korzystna opcja, gdy w grę wchodzą samochody marek premium, będące ważnym elementem wizerunku firmy.