W jaki sposób się przedstawia handel z chińskimi firmami, jakie grupy produktowe są najczęściej eksportowane.

Chiny zdecydowanej większości osób będą się kojarzyć z bardzo dużą ilością towarów, które zostały tam wyprodukowane. I to nie chodzi tylko o produkty naprawdę chińskie, które swoją jakością a tak naprawdę jej brakiem przyczyniły się do dość negatywnych skojarzeń. Ale sporo największych światowych firm także swój asortyment zleca do zrobienia w fabrykach z tego kraju, ponieważ tak zwyczajnie będzie taniej. W Chinach kupuje i produkuje połowa świata i tak naprawdę kraj ten obecnie stał się największym zakładem produkcyjnym.

Także dla naszego kraju Chiny są bardzo ważnym partnerem handlowym, dużo poważnych rodzimych firm także przeniosło swoją produkcję do Azji. Jednak mało osób jest świadomych tego, że Chiny są również coraz bardziej poważnym eksporterem polskich produktów.sprawdź tutaj gryzaki dla psów gryzaki dla psówAktualnie bilans handlowy jest znacznie na niekorzyść eksportu, bo jest blisko dziesięć razy mniejszy. Lecz sytuacja zmienia się wolno, ponieważ nasi właściciele firm odkrywają potencjał chińskiego rynku. Więcej niż miliard potencjalnych konsumentów robi wrażenie, dlatego też są spore zakusy do tego, aby chociaż część tego rynku zdobyć.

Na dzień dzisiejszy export do Chin oceniany jest na niecałe 2 miliardy euro, przy blisko piętnastu dla importu. Jednak znacznie ważniejsza jest tutaj dynamika wzrostu, w przypadku importu jest to parę procent rocznie, lecz dla eksportu już więcej niż dziesięć. Największe znaczenie w eksporcie do tego azjatyckiego kraju ma czysta miedź i produkty z niej wyprodukowane, jest to blisko połowa wszystkich produktów. W przypadku miedzi ostatnio są obawy, czy jej sprzedaż utrzyma się na podobnym poziomie ze względu na duże zwolnienie gospodarki w Chinach.

Kolejną grupę towarów, z blisko trzydziestoprocentowym udziałem zajmują sprzęty i maszyny przemysłowe (DynamicHT – aplikator kleju) oraz elektryczne. Bardzo dużą dynamikę wzrostu zanotowano w kolejnej grupie towarowej, to znaczy żywności. Chińczykom bardzo posmakowała polska wieprzowina, bo kupują jej coraz większe ilości. Kolejne grupy produktowe mają już znacznie mniejszą rolę, co nie oznacza bynajmniej, że są nieistotne. Zaliczają się do nich tworzywa sztuczne, kauczuk i meble, a poza tym różnego rodzaju pojazdy i samoloty.